GORBAT Robert [1961- ]

Robert Gorbat Dziennikarz i kierownik gorzowskiego oddziału "Gazety Lubuskiej". Publicysta sportowy. Sprawozdawca kilkudziesięciu imprez rangi mistrzostw świata i Europy, w tym mistrzostw świata w piłce nożnej. Prezydent Rotary Club w Gorzowie Wlkp.

Urodzony w Krośnie nad Wisłokiem. W Gorzowie mieszka i pracuje od 1985 roku. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracował z dziennikami "Tempo", "Echo Krakowa" i "Dziennik Polski". Od 1985 roku zatrudniony w gorzowskim oddziale "Gazety Lubuskiej", w którym pracował w dziale terenowym, miejskim i sportowym. W latach 1988-1993 i 1998-2002 był kierownikiem gorzowskiego oddziału tej gazety. Specjalizował się w sprawozdaniach z meczów siatkówki i piłki nożnej. Dwukrotnie obsługiwał mistrzostwa świata w piłce nożnej: w Niemczech (2006) i RPA (2010) oraz mistrzostwa Europy w 2008 roku (Austria i Szwajcaria) oraz w 2012 roku (Polska i Ukraina). Obsługiwał także mistrzostwa świata i Europy w żużlu, wioślarstwie, kajakarstwie oraz kolarstwie. W 1999 roku był korespondentem "Gazety Lubuskiej" podczas jubileuszu 50-lecia NATO w Waszyngtonie. Pracę w "Gazecie Lubuskiej" zakończył w 2012 roku.

Był współpracownikiem "Przeglądu Sportowego", Radia Zachód i Polskiej Agencji Prasowej. Prezes Lubuskiego Oddziału Klubu Dziennikarzy Sportowych i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Od 1995 roku jest członkiem Rotary International, a przez trzy kadencje prezydentem gorzowskiego Rotary Club. Od 2016 roku członek Zarządu ds. Wymiany Młodzieżowej.

Uczestnik mistrzostw Polski dziennikarzy w piłce nożnej (jako reprezentant "Przeglądu Sportowego") i koszykówce (w łączonej drużynie gorzowsko-zielonogórsko-poznańskiej). Prywatnie wielki miłośnik gór. Ukończył kurs pilota krajowych i międzynarodowych wycieczek turystycznych. Odwiedził 20 europejskich krajów, był w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Środkowej. [ Dane na dzień: 24.11.2016 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Robert Gorbat; [2] - "Gazeta Lubuska"
Zobacz też : MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA