Znana też jako Truda albo Aleksandra Eckersdorf-Zawiejska. Legendarna sekretarka pierwszego prezydenta Gorzowa. Związana także z Teatrem im. Juliusza Osterwy.
Urodzona w Łodzi jako Gertruda Desselberger. Zmarła w Gorzowie Wlkp. W Gorzowie mieszkała od 1944 roku. Dzieciństwo spędziła w Łodzi i Sopocie (1923-1929), w środowisku polsko-niemieckim. Po powrocie do Łodzi pracowała m.in. w księgowości, była szefową sklepu firmowego Scheiblera, a w czasie wojny zatrudniła się w niemieckiej fabryce opon Continental (1942). Aresztowana przez Niemców za przemyt towarów i waluty do Generalnej Guberni, spędziła osiem miesięcy w więzieniu. Wśród zarzutów była także przynależność do podziemia. W 1944 roku, wraz z uciekającym z Łodzi właścicielem fabryki, przyjechała do Landsbergu. Dzięki umiejętności prowadzenia biura i znajomości języka niemieckiego w marcu 1945 roku została sekretarką pierwszego prezydenta Gorzowa Piotra Wysockiego. Miała duży wpływ na funkcjonowanie całego Urzędu Miejskiego. Była też kierownikiem Biura Prezydialnego Miejskiej Rady Narodowej i zastępcą kierownika Wydziału Ogólnego (1946-1951), kierownikiem i dyrektorem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Hotele w Gorzowie (1951-1954). W 1947 roku, po wydaniu zarządzenia zabraniającego pracować w administracji polskiej Polakom o obco brzmiących nazwiskach, zmieniła swoje z Gertruda Eckersdorf (po mężu) na Aleksandra Zawiejska. Najbardziej znana w Gorzowie jest jednak jako Truda Zawiejska.
W 1958 roku została zatrudniona w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Początkowo jako kasjerka, a od 1960 roku jako sekretarka dyrektora Zbigniewa Szczerbowskiego i następnych. Z teatrem związana była do przejścia na emeryturę w 1972 roku. Była niekwestionowanym autorytetem w sprawach teatru. W 1974 roku powróciła za sprawą Andrzeja Rozhina. Później prowadziła archiwum teatralne i była tłumaczem polsko-niemieckim. W różnej formie i wymiarze czasowym współpracowała z nim niemal do 2000 roku. Wyróżniona Medalem 40-lecia Sceny Polskiej (1985) i Medalem Za Szczególne Zasługi w Rozwoju Gorzowa Wielkopolskiego (1995). [ Dane na dzień: 19.12.2012 ]