ROZHIN Andrzej [1940- ]

Andrzej Rozhin Znany też jako: Andrzej F. Rozhin. Reżyser teatralny, aktor, scenarzysta, inscenizator i publicysta. Dyrektor i kierownik artystyczny Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. (1974-1977). Dyrektor teatrów i festiwali teatralnych.

Urodzony we Lwowie (Polska, obecnie Ukraina). Studiował w Krakowie (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) i Lublinie (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej), gdzie w 1961 roku założył jeden z najważniejszych teatrów studenckich lat 60. i 70., teatr GONG 7.30, znany później jako Akademicki Teatr UMCS GONG 2. Był też aktorem w Teatrze Lalek i Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie, gdzie zadebiutował również jako reżyser. Niemal w każdym wyreżyserowanym przez siebie przedstawieniu rezerwował jedną rolę dla siebie. W 1966 roku zrealizował pierwszy festiwal studencki Wiosna teatralna, którego był też pomysłodawcą. Po zakończeniu działalności Gongu 2 (1974) został dyrektorem i kierownikiem artystycznym gorzowskiego teatru. Zadebiutował sztuką Karabiny Stanisława Grochowiaka, której prapremiera miała miejsce 8 grudnia. Rozhin był reżyserem przedstawienia, autorem scenariusza teatralnego i aktorem (zagrał komendanta NSZ). Gorzowskim teatrem kierował do 1977 roku. Uważany jest za jednego z najważniejszych reżyserów w historii gorzowskiej sceny.

Do Gorzowa powrócił dwukrotnie: w 2006 roku - z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru im. Juliusza Osterwy - reżyserując Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego, i w 2009 roku, aby przygotować Zemstę Aleksandra Fredry. W marcu 2011 roku na scenie teatru w Radomiu obchodził jubileusz 50-lecia pracy. Reżyserował i sam grał w swoich sztukach. W sumie wystąpił w ponad 800 spektaklach. Andrzej Rozhin dał się też poznać jako autor licznych wywiadów, m.in. z Małgorzatą Walewską, Krystyną Prońko, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Krzysztofem Globiszem i Krzysztofem Krawczykiem. W 2008 roku ukazała się książka Artyści scen polskich 1918-2008 pod redakcją Andrzeja Rozhina. [ Dane na dzień: 7.11.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.rozhin.w.interia.pl; [2] - portal: andrzejrozhin.wizytowka.pl
Zobacz też : ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | AKTORZY, REŻYSERZY | ANIMATORZY KULTURY | TEATR, FILM | TWÓRCY