BOŃCZUK Leszek [1949-2023]

Leszek Bończuk Właśc. Leszek [Wiktor] Bończuk. Działacz kultury. Pomysłodawca bądź współorganizator wielu imprez w Gorzowie i regionie.

Urodzony w Myśliborzu (obecnie woj. zachodniopomorskie). Z Gorzowem Wlkp. związany od 1975 roku. Absolwent Studium Nauczycielskiego w Szczecinie i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu (filia w Szczecinie). Kierownik Pracowni Muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Dębnie Lubuskim, a od 1975 roku zatrudniony w Gorzowie jako pracownik wojewódzkiej administracji rządowej w województwach: gorzowskim (do 1998 roku) i lubuskim. Był wizytatorem szkolnictwa artystycznego i starszym inspektorem wojewódzkim ds. kultury i sztuki. Przyczynił się do powstania wielu wiodących imprez w regionie, m.in.: Ogólnopolskiego Przeglądu Dorobku Kulturalnego Wsi (Przytoczna), Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki SMAK (Myślibórz), Sulęcińskich Spotkań Filmowych, a także konkursów: gitarowego (Strzelce Kraj.) i akordeonowego (Międzyrzecz). Był jednym z pomysłodawców utworzenia sieci szkół muzycznych w woj. gorzowskim: w Choszcznie, Międzyrzeczu, Myśliborzu, Słubicach i Strzelcach Kraj. Miłośnik kultury cygańskiej. Był współzałożycielem Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, pomysłodawcą (wraz z » Edwardem Dębickim) spotkań » Romane Dyvesa (1989) – najstarszego w Polsce międzynarodowego festiwalu kultury romskiej; z jego inicjatywy zawiązało się w Gorzowie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej (1995). Jeden z pomysłodawców i inicjatorów » Wigilii Narodów organizowanej w Gorzowie od 2007 roku.

Przez ponad 40 lat współpracował z Rządem Republiki Litewskiej i samorządem Myśliborza przy dorocznych uroczystościach upamiętniających tragiczną śmierci lotników litewskich S. Dariusa i S. Girenasa w Pszczelniku k. Myśliborza. Autor, bądź współautor (wraz z Zenonem Nowopolskim), licznych publikacji historycznych o litewskich lotnikach, także o kulturze (głównie cygańskiej), w tym również książek, m.in.: Papusza. Czyli wolność tajemna (1996, o romskiej poetce » Papuszy) i Cyganie, mity i fakty (2002, wspólnie z Piotrem Krzyżanowskim i » Grażyną Pytlak). W 1999 roku był członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma » "Lamus". Współpracował też m.in. z miesięcznikiem informacyjno-kulturalnym » "Arsenał Gorzowski".

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (dwukrotnie), brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem im. E. Maćkowiaka za upowszechnianie kultury muzycznej, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i » Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. (2017). Posiada także prestiżową Honorową Gwiazdą Dyplomacji Litewskiej, nadaną mu przez Rząd Republiki Litewskiej. Laureat dorocznej nagrody » Gorzowskiego Towarzystwa Kultury (1990). W 2019 roku otrzymał » Nagrodę im. Janusza Słowika. [ Dane na dzień: 22.05.2019 / 13.10.2023 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Leszek Bończuk; [2] - "Arsenał Gorzowski"
Zobacz też : » ANIMATORZY KULTURY | » DZIAŁACZE SPOŁECZNI