AVE MARIA

Ave Maria Dzwon z 1498 roku. Najstarszy dzwon w mieście zawieszony na wieży katedralnej w niedostępnym barokowym hełmie z latarnią.

Dzwon o wadze ok. 135 kg i średnicy 62 cm, wykonany z brązu przez mistrza ludwisarstwa Jakoba Martena z Elbląga. Po raz pierwszy wspomniany w 1526 roku jako dzwon zegarowy wybijający kwadranse. W 1708 roku został przedziurawiony piorunem (ubytek 8 cm x 3 cm) i stracił kabłąk. Od tej pory jest dzwonem niemym. Przez wiele lat uważany za zniszczony wraz z niżej umieszczonymi dzwonami katedralnymi i przetopionymi w czasie I wojny światowej na cele militarne. Odnaleziony dopiero w 2007 roku podczas prac remontowych. Na dzwonie umieszczono inskrypcję: Ave Maria Gracia Plena Dominus Tecum a.d. MCCCCXCVIII - Α - Ω. (Bądź pozdrowiona Mario, pełna łaski, Pan z Tobą. W roku Pańskim 1498). Obok zachował się mało czytelny wizerunek Matki Boskiej i prawie niewidoczny - prawdopodobnie - znak odlewnika. [ Dane na dzień: 20.08.2015 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - "Miasto na siedmiu wzgórzach" - Krystyna Kamińska i Zbigniew Rudziński - 2008; [3] - "Gazeta Wyborcza"
Pozycje: [1] i [2] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : RELIGIE, KOŚCIOŁY, DUCHOWIEŃSTWO | ZABYTKI, ARCHITEKTURA