ALTE KAMERADEN

Alte Kameraden Jeden z najsłynniejszych marszów wojskowych, skomponowany w 1889 roku przez kompozytora Carla Teikego - późniejszego mieszkańca Landsbergu i spopularyzowany po 1895 roku.

Powstał na potrzeby orkiestry wojskowej 123. Regimentu Grenadierów w Ulm (obecnie Badenia-Wirtembergia, Niemcy), w którym służył Carl Teike, ale nie zyskał uznania kapelmistrza wojskowego. Dopiero w 1895 roku Teike - już jako muzyk Królewskiej Policji w Poczdamie - m.in. za sprawą firmy wydawniczej Möricke ze Stettin (obecnie Szczecin) rozpropagował utwór. W ciągu kilku lat Alte Kameraden (Starzy towarzysze) stał się jednym z najsłynniejszych i najczęściej granych przez orkiestry wojskowe marszów na świecie. W 1909 roku został nagrany przez amerykański United States Marine Band i po raz pierwszy wydany na płycie przez wytwórnię Victor Recordings (USA). Był grany podczas występów orkiestr dętych towarzyszących ważnym wydarzeniom państwowym, jak koronacja brytyjskiego króla Jerzego VI (1937).

Alte Kameraden skatalogowany został w Heeresmarschsammlung - światowym zbiorze marszów wojsk lądowych i zaliczony jako marsz paradny piechoty (II grupa).Tytuł marsza posłużył za nazwę m.in. poczdamskiemu stowarzyszeniu miłośników pieśni wojskowej Verein Alte Kameraden e.V. i dziesiątkom orkiestr działających na świecie (m.in. The Freistadt Alte Kameraden Band z Winconsin w USA), dał też tytuł książce Karla Antona Dölla opisującej życie C. Teikego. Od 2007 roku w Gorzowie Wlkp. odbywają się Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych Alte Kameraden, których organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury, a współorganizatorem Stowarzyszenie Gorzowska Orkiestra Dęta. [ Dane na dzień: 19.10.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Droga do filharmonii" - praca zbiorowa - 2012; [2] - prasa regionalna: "Gazeta Lubuska"
Pozycja [1] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW