MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

ZIELIŃSKA Irena

Irena Zielińska Poetka, eseistka, autorka tekstów piosenek. Malarka. Ur. 27 stycznia 1956 roku – Gorzów Wlkp. Autorka tomików poetyckich. Członek Związku Literatów Polskich. Mieszka w Międzyrzeczu, a od 2015 roku związana z Gorzowem.

Debiutowała we wrocławskim miesięczniku społeczno-kulturalnym "Odra" (1977). Od 1983 roku związana z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Gorzowie. Uczestniczka Ogólnopolskich Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych RSTK w Lubniewicach i Garbiczu, laureatka licznych konkursów poetyckich. W 1998 roku ukazał się jej pierwszy tomik poetycki pt. Oceania Irenejska (wyd. RSTK). Kolejny, Naga rzeka (2003, WAG Arsenał), był nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i wyróżniony dyplomem dla najładniej wydanej książki w województwie lubuskim w 2003 roku. W tym samym roku została członkiem gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Stała się bohaterką wielokrotnie nagradzanego (m.in. Główna Nagroda V Edycji Konkursu Samsung Art. Master) dokumentalnego filmu pt. Zbliżenie Piotra Wysockiego (2008), za który autor otrzymał nominację do prestiżowego Paszportu Polityki. W 2011 roku ukazał się zbiór wierszy Ireny Zielińskiej pt. Przyłapana na istnieniu (wyd. Pro Libris, Zielona Góra), który stał się swoistą autobiografią autorki. Od 2012 roku współpracuje z kompozytorem Andrzejem Zaryckim (przed laty m.in. kierownik muzyczny Ewy Demarczyk) z krakowskiej Piwnicy pod Baranami. W 2013 roku w Piwnicy odbył się koncert, na którym mezzospranistka Anna Maria Adamiak śpiewała utwory m.in. Ireny Zielińskiej (Bal marionetek, Więc nie odchodzę, Zaczekaj na dotyk, Muzyka, Modlitwa do zielonego Boga, Dzwonnik) z muzyką A. Zaryckiego. Utwory Zaczekaj na dotyk i Bal marionetek (w nowych aranżacjach) znalazły się na płycie A.M. Adamiak pt. Nowe piosenki Andrzeja Zaryckiego (2013), a kompozycje: Bal marionetek, Zaczekaj na dotyk, Więc nie odchodzę, Modlitwa do zielonego Boga i Dzwonnik na kolejnym jej albumie pt. Zaczekaj na dotyk... (2014).

Jej twórczość wielokrotnie prezentowana była w programach radiowych i telewizyjnych. Publikuje swoje wiersze w prasie ogólnopolskiej i regionalnej, m.in. czasopiśmie literackim "Pegaz Lubuski". Współpracuje także z "Kurierem Międzyrzeckim".

W 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował Irenę Zielińską odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Laureatka Turnieju Jednego Wiersza organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana FurmanKa (2014). [ Dane na dzień: 5.11.2014 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


[1] - Materiały ZLP oddz. w Gorzowie; [2] - "Pegaz Lubuski"; [3] - Irena Zielińska