MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

PIECHOCKI Zygmunt Marek

Marek Piechocki Poeta i prozaik. Propagator muzyki klasycznej. Ur. 19 marca 1947 roku - Zielona Góra. Członek Związku Literatów Polskich (2011). Laureat Nagrody im. Janusza Słowika (2007) i Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego (2012). W Gorzowie mieszka od 1960 roku.

Z wykształcenia technik ekonomista. Przez wiele lat pracował jako kierowca, m.in. w firmie Z. Marciniak S.A. W 1998 roku wydał pierwszy tomik wierszy Zaistniałem, a jego Sytuacje (z 2009 roku) były nominowanie do nagrody Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Jego wiersze trafiły do antologii wydawanych przez Klub Literacki Grodzkiego Domu Kultury w Gorzowie (m.in. Poeci okrągłego stołu i Zapisani w wierszach). Publikował też w "Arsenale Gorzowskim", "Lamusie", "Pegazie Lubuskim" i ogólnopolskim kwartalniku "Kozirynek". W tym ostatnim również prozę w formie "Listów hipotetycznych", które w 2010 roku wydał własnym nakładem w postaci książki. Współpracuje z portalami internetowymi, na których publikuje wiersze i prozę, a także recenzuje wydarzenia kulturalne (m.in. w stałych felietonach "Moim zdaniem" i "Postscriptum").

Miłośnik i znawca muzyki klasycznej i fortepianowej. Autor recitali fortepianowych organizowanych w Jazz Clubie Pod Filarami (od 2001 roku) i okazjonalnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta. Pomysłodawca spotkań pn. Moje fascynacje, poświęconych postaciom ze świata poezji i muzyki. W tygodniku "Ziemia Gorzowska" publikował felietony "okołomuzyczne". Był współautorem (wraz z Hanną Kaup) interdyscyplinarnego wydarzenia kulturalnego Re-animacje Sztuki. W 2012 roku podjął się odczytania częściowo zniszczonych rękopisów wierszy żydowskiej poetki Melanii Fogelbaum, znalezionych po wojnie w łódzkim getcie, i doprowadził (wraz z poetą i krytykiem Leszkiem Żulińskim) do ich wydania w zbiorze pt. Drzwi otwarte na nicość (2012, Sonar, Gorzów). Zafascynowany jej twórczością, w maju 2013 roku wydał własnym sumptem książkę pt. Powrót Melanii Fogelbaum. Zamieścił w niej adresowane do poetki listy, które są zapisem jego niezwykłej peregrynacji po jej rękopisach, lirycznym dokumentem metafizycznej bliskości dwojga osób – uwikłanej w holokaust, zamkniętej w getcie kobiety i odkrywcy jej biografii i talentu literackiego. [ Dane na dzień: 21.06.2013 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - Marek Piechocki; [2] - portal: www.zlp.gorzow.prv.pl