GŁODZIK Ferdynand [1955- ]

Ferdynand Głodzik Znany także jako Fred. Satyryk, poeta. Członek Związku Literatów Polskich (2017) i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp.

Urodzony w Woli Zdakowskiej (Podkarpacie). Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie (1974) oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1985). Były pracownik administracji państwowej. W latach 1976-1985 związany z woj. poznańskim, a w latach 1987-2012 z Gorzowem. Autor książek i licznych publikacji w prasie fachowej z zakresu prawa podatkowego.

Jako autor tekstów satyrycznych i wierszy zadebiutował w 2001 roku w miesięczniku "Twój Dobry Humor" wierszem Monotonny parlament. Publikował w czasopismach: "Przekrój", "Portret" (pismo literacko-kulturalne), "ANGORA", "Horyzonty", "Zdrowie, Uroda i Życie" (polskojęzyczne wydanie czasopisma "Health, Beauty and Life" ukazujące się w Chicago) oraz "Pegaz Lubuski" i "Ziemia Gorzowska". W 2004 roku, dla teatru Maski i Twarze, napisał scenariusz programu kabaretowego Lud idzie na dziady, w którym także zagrał. Swoje wiersze i satyry publikuje (jako Fred) na portalach internetowych. Członek Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury (od 2004 roku) oraz współorganizator i uczestnik corocznych Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych organizowanych przez stowarzyszenie. Okazjonalnie pisze także wiersze liryczne, jest autorem tekstów piosenek (m.in. stała współpraca z kompozytorem Lucjanem Wesołowskim). W 2017 roku został członkiem Związku Literatów Polskich.

Własnym nakładem wydał kilka arkuszy ze swoimi tekstami satyrycznymi, a w 2006 roku zadebiutował oficjalnym tomikiem wierszy satyrycznych Winien i ma (RSTK). W dorobku ma też tomik Własnym nosem (GOZLP), wydany w 2011 roku.

Laureat nagród i wyróżnień, m.in.: w przeglądzie WOPTA (2004, Zielona Góra), konkursie ZAKR za tekst piosenki Układ krążenia (2010, do muzyki L. Wesołowskiego), dwukrotnie w konkursie satyrycznym Wrzuć na Luz (2012 i 2013, Bielsko-Biała). Odznaczony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016). [ Dane na dzień: 15.11.2017 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Ferdynand Głodzik; [2] - "Pegaz Lubuski"
Zobacz też : PISARZE | TWÓRCY