TOWARZYSTWO PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919

Koło założone w 2020 roku, którego celem jest kultywowanie pamięci o powstaniu wielkopolskim i uczestnikach powstania związanych po 1945 roku z Gorzowem Wielkopolskim.

Jedno z 84 kół działających na terenie Polski zrzeszonych w Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z siedzibą w Poznaniu, założone w 1989 roku. Powstało z inicjatywy potomków powstańców wielkopolskich mieszkających w Gorzowie i ościennych gminach. Celem koła jest […] kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach oraz popularyzowanie dziedzictwa i tradycji związanych z Powstaniem. W wymiarze lokalnym realizowanie inicjatyw, które mają ocalić od zapomnienia historię Powstańców Wielkopolskich, którzy po II wojnie osiedli w Gorzowie i okolicach […](1).

W pierwszym zarządzie znaleźli się: Michał Klisiński (prezes), Andrzej Nawojczyk (sekretarz), Dorota Ciołka-Wiśniewska (skarbnik) i Barbara Zwolińska (członek zarządu).

Koło w Gorzowie zrzesza 17 członków. Jest wydawcą publikacji pt. Powstańcy Wielkopolscy na ziemi gorzowskiej. Ślady Pamięci (2021), będącej zbiorem tekstów poświęconych losom powstańców związanych po II wojnie światowej z Gorzowem. [ Dane na dzień: 14.09.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Przypisy: (1) - z deklaracji Towarzystwa

Źródło: Michał Klisiński
Zobacz też : » KLUBY, ORGANIZACJE, STOWARZYSZENIA