Patrz też sekcje: | FUTBOL AMERYKAŃSKI | MOTOCROSS | PIŁKA NOŻNA | PIŁKA RĘCZNA | SIATKÓWKA | ŻUŻEL |
Sekcja założona w 1949 roku. Obok piłki nożnej i pływania jedna z najstarszych sekcji działających w Klubie Sportowym Stal Gorzów.
Powstała z inicjatywy m.in. Ewalda Kozioła. Zespół uczestniczył w rozgrywkach Zielonogórskiego Okręgowego Związku Bokserskiego, a drużynę trenowaną przez Tadeusza Tomalaka tworzyli m.in.: Kazimierz Frątczak (waga lekkopółśrednia), Alojzy Konter (ciężka), Zygmunt Szarabajko (kogucia) i Hieronim Szweda (musza, później także trener). W latach 50. XX wieku zespół został zasilony zawodnikami zlikwidowanej sekcji RKS Motor Szczecin. W 1957 roku bokserzy Stali Gorzów, trenowani przez Stanisława Zielińskiego, zdobyli tytuł mistrzów województwa zielonogórskiego i awansowali do III ligi. Ostatecznie, ze względu na likwidację II i III ligi, nie uczestniczyli w rozgrywkach tej klasy. Do czołowych zawodników należeli wówczas: Stanisław Kolasiński (brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów), Stanisław Małek, Józef Świtek, Czesław Towalski, Leszek Wasilewski (m.in. mistrz Polski juniorów i członek kadry narodowej juniorów) i Włodzimierz Wolak (później m.in. żużlowiec Stali Gorzów). W 1958 roku siedmiu zawodników Stali zostało powołanych do wojska, a sekcja na rok zawiesiła działalność. Później walczyła w rozgrywkach klasy "A" i eliminacjach o wejście do II ligi (1963). W 1964 roku uległa rozwiązaniu, a część zawodników przejął inny gorzowski klub - Sokół.
Stal Gorzów nie odniosła spektakularnych sukcesów, ale wielu jej wychowanków odnosiło później sukcesy w barwach czołowych polskich klubów. Jerzy Bronicki walczył w barwach Turowa Zgorzelec, K. Frątczak CWKS Wrocław, Leszek Frątczak Goplanii Inowrocław, Józef Jurkiewicz Gwardii Warszawa, S. Kolasiński Stali Stalowa Wola, Edward Luboinski w Walka Zabrze, L. Wasilewski w Prośno Kalisz, a Stanisław Żydaczek w barwach Legii Warszawa. Indywidualnie największe sukcesy odnieśli L. Wasilewski i S. Żydaczek. Pierwszy z nich w 1958 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski, a drugi był dwukrotnym brązowym medalistą MP. Pięściarzy Stali Gorzów trenowali wówczas m.in. Tadeusz Łada, Tadeusz Michalski (wcześniej także zawodnik) i Walenty Sobieralski. Do wyróżniających się zawodników sekcji należeli bracia Kazimierz i Leszek Frątczakowie. Po zakończeniu kariery Kazimierz powrócił do Gorzowa. Pracował w ZM Ursus, był działaczem sportowym w Stali, a później m.in. posłem na Sejm PRL. Leszek Frątczak, jako zawodnik Goplanii Inowrocław, zdobył tytuł młodzieżowego wicemistrza Polski juniorów i został powołany do kadry narodowej. Jego karierę przerwał tragiczny wypadek, w wyniku którego stracił obie nogi i dłoń.
Za sprawą Jana Bandrowskiego w 1979 roku ponownie reaktywowano sekcję Stali. W latach 1985-1989 drużyna walczyła w III lidze, a w sezonie 1988/1999 zajęła trzecie miejsce w rozgrywkach i była najbliżej awansu do II ligi. W 1985 i 1986 roku najlepszy wówczas gorzowski zawodnik - Ryszard Jarmoluk - zdobył dwukrotnie brązowy medal mistrzostw Polski w wadze superciężkiej. Do wyróżniających się zawodników należeli również: Andrzej Bekisz (później również trener), Robert Kozicki, Sławomir Niziołek, Zbigniew Urbaniak, Jerzy Ziemlewicz oraz zawodnicy z Łotwy: Rafidin Biegow, Jewgienij Goroszko, Igor Szapławski i Witalij Szapławski. Sukcesy odnosili też juniorzy. Najlepszy z nich – Tomasz Słomowski – został mistrzem (1988) i dwukrotnie II wicemistrzem Polski (1987 i 1989). Brązowe medale MP zdobywali również Jarosław Sztych (1986), Paweł Ziółkowski (1986). Trenerami byli m.in.: J. Bandrowski, Grzegorz Swadowski i Krystian Wojtas.
W 1990 roku pięściarska sekcja KS Stal została ponownie rozwiązana. Jarmoluk, Kozicki i Urbaniak zakończyli kariery sportowe, a kilku pozostałych zawodników trafiło do utworzonego w tym samym roku Bokserskiego Klubu Sportowego Gorzów. [ Dane ba dzień: 1.06.2015 ]