GUKS SPEEDWAY Wawrów

GUKS Speedway Wawrów Właśc. Gorzowski Uczniowski Klub Sportowy Speedway Wawrów. Znany też jako Just Fun GUKS Speedway Wawrów. Miniżużlowy klub sportowy założony w 1996 roku. Dwukrotny drużynowy mistrz Polski w miniżużlu (2012, 2013) i zdobywca Pucharu Polski Par Klubowych (2014).

Powstał z inicjatywy rodziców. Jednym z założycieli i pierwszym trenerem klubu był Bogusław Nowak - były żużlowiec, reprezentant Polski, wychowanek i wieloletni zawodnik Stali Gorzów Wlkp. Od 2008 roku zawodników trenuje inny były żużlowiec Stali Mieczysław Woźniak.

Do najbardziej wyróżniających się zawodników klubu należą m.in.: Mateusz Bartkowiak, Hubert Czerniawski, Jacek Fajfer (m.in. trzykrotny [2011-2013] nieoficjalny indywidualny mistrz Polski w klasie 50 cc), Kamil Nowacki (m.in. indywidualny mistrz Polski i zdobywca Indywidualnego Pucharu Polski w 2013 roku w klasie 80-125 cc) i Marcel Studziński (m.in. 5. miejsce w FIM Grass Track Youth Gold Trophy 125 cc [indywidualne mistrzostwa świata w klasie 125 cc]).

Do najbardziej znanych żużlowców, którzy rozpoczynali swoją karierę na minitorze w GUKS Speedway Wawrów, należą m.in. Kamil Brzozowski, Krzysztof Cegielski, Adrian Cyfer, Łukasz Cyran, Sławomir Dąbrowski, Andrzej Głuchy, Paweł Hlib, Daniel Pytel, Michał Rajkowski, Adrian Szewczykowski, Bartosz Zmarzlik i Paweł Zmarzlik.

Minitor w Wawrowie powstał w 1998 roku. Z czasem zamontowano drewniane bandy, dobudowano wieżyczkę sędziowską i zainstalowano oświetlenie, czyniąc tor pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Całość prac zakończono w 2001 roku. Jako pierwszy w Polsce otrzymał homologację. W 2003 roku odbył się tu finał Pucharu Europy, a w 2005 roku Finał Mistrzostw Świata w Miniżużlu Gold Trophy. Rozgrywane są też turnieje: Talenty Europy, Puchar Polski Par Klubowych i o Puchar Przewodniczącego GKSŻ w klasie 50 cc. Od 2022 roku stadion nosi imię Bogusława Nowaka i Janusza Woźnego. [ Dane na dzień: 2.06.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / logo ze strony internetowej klubu
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.speedwaywawrow.pl; [2] - "Gazeta Lubuska"
Zobacz też : KLUBY i ORGANIZACJE SPORTOWE