PERYKIETKO Armand [1966- ]

Armand Perykietko Właśc. Armand [Piotr] Perykietko. Bas baryton. Niewidomy śpiewak operowy.

Urodzony w Sulechowie (woj. zielonogórskie, obecnie lubuskie). Do 2016 roku związany z Gorzowem. Obecnie mieszka we Wrocławiu. W dzieciństwie wykryto u niego nieuleczalne zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Stopniowo tracił wzrok. Obecnie niemal całkowicie ociemniały. Absolwent Liceum Samochodowego w Skwierzynie (woj. lubuskie) i Średniej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gorzowie (1997, klasa śpiewu solowego u prof. Eligiusza Sowy). Uczestnik i laureat wielu festiwali muzycznych. Występował w programach telewizyjnych Droga do gwiazd (2001, prowadzonym przez Zbigniewa Wodeckiego), Festiwal zaczarowanej piosenki i Jaka to melodia (prowadzonym przez Roberta Janowskiego). W 2004 roku śpiewał u boku światowej sławy tenora Marka Torzewskiego, a także otrzymał główną nagrodę Grand Prix i nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki Włoskiej La Scarpa Italiana.

Brał udział w wielu koncertach charytatywnych (m.in. na rzecz hospicjów). Śpiewał na festiwalach i przeglądach twórczości niewidomych, m.in. Widzieć Muzyką (Kielce) i Integracja (Starogard Gdański). W 2005 roku, jako jeden z czterech uczestników, otrzymał dyplom mistrzowski podczas kursu wokalnego zorganizowanego w Dusznikach Zdroju przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu wspólnie z Akademią Muzyczną we Wrocławiu. Dwukrotnie koncertował w Spijkenisse (Holandia) podczas specjalnych koncertów świątecznych, gdzie w 2006 roku śpiewał z towarzyszeniem stuosobowego chóru męskiego (m.in. Panis Angelicus - hymn św. Tomasza z Akwinu).

W 2006 roku dał recital w warszawskim Teatrze Ateneum. Koncertował z Gorzowską Orkiestrą Kameralną Odeon (w repertuarze m.in. aria Króla Filipa z opery Don Carlos Giuseppe Verdiego). W swoim dorobku ma dwie płyty kompaktowe: Per Amore z utworami muzyki włoskiej (2006, wznowiona z dodatkowymi utworami w 2012 roku) i Dzisiaj tu, jutro tam, która ukazała się w kwietniu 2012 roku. [ Dane na dzień: 28.05.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów A. Perykietko
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: Armand Perykietko
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW