PARK KOPERNIKA

Park Kopernika Właśc. park im. Mikołaja Kopernika. Park o pow. ponad 14,6 ha(1), zbudowany w latach 1972-1974 w czynie społecznym przez pracowników ZWCh Stilon na miejscu cmentarza ewangelickiego. Położony przy ulicach Walczaka i Piłsudskiego.

Do atrakcji parku należą: stary drzewostan (m.in. cis pospolity, jesion wyniosły i lipa drobnolistna), fontanna (zaprojektowana przez architekta Mieczysława Rzeszewskiego), miasteczko ruchu drogowego i duża ilość wiewiórek. Na terenie parku znajduje się też skate-park, a sąsiadują z nim boiska sportowe i korty tenisowe. Od 2006 roku park przedzielony jest przez czteropasmową jezdnię, a jego dwie części łączy nowoczesna kładka.

Pozostałością po cmentarzu jest kaplica ewangelicka z 1887 roku (obecnie Ewangelicko-Augsburski Kościół Świętej Trójcy), usytuowana przy ulicy Walczaka. Obok niej w 1993 roku oddano lapidarium i odsłonięto Kamień Pamiątkowy przypominający o istniejącym tu wcześniej cmentarzu ewangelickim. W 2020 roku park przeszedł rewitalizację. Odnowiono alejki (część pokryto asfaltem, część nawierzchnią naturalną), podwojono ilość ławek (z 40 do 80) i zamontowano nowe kosze na śmieci. Przybyło też zieleni: drzew, bylin, krzewów i pnączy. [ Dane na dzień: 3.11.2020 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Przypisy: (1) - Dane Urzędu Miasta z 2007 roku

Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ | PARKI, OGRODY, POMNIKI PRZYRODY