MAŁA AKADEMIA JAZZU

Cykl spotkań z muzyką jazzową skierowany do młodzieży szkolnej, mający na celu edukację muzyczną i popularyzację tego gatunku, zapoczątkowany w 1985 roku w Gdańsku. Od 1986 roku prowadzony przy Jazz Clubie "Pod Filarami" w Gorzowie Wlkp.

Cykl rozpoczęty w 1985 roku w oparciu o Północny Oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, początkowo skierowany głównie do dzieci i młodzieży Pomorza. Największym zainteresowaniem cieszył się m.in. w Gdańsku, Szczecinie i Bydgoszczy. Rok później, za sprawą Bogusława Dziekańskiego – kierownika Jazz Clubu "Pod Filarami" – Mała Akademia Jazzu [MAJ] zapoczątkowała działalność w szkołach podstawowych i średnich Gorzowa. Celem MAJ jest edukacja estetyczna dzieci i młodzieży, przygotowanie do uczestnictwa w kulturze, kształtowanie nawyków i potrzeb kulturalnych, rozwój zainteresowań, kultury osobistej, słuchu muzycznego, poczucia rytmu i ogólnego umuzykalnienia. Zajęcia odbywają się w cyklu dwuletnim, a od 1986 roku wzięło w nich udział ponad 30 tys. uczestników.

Z czasem zainteresowanie Akademią w różnych rejonach Polski zmalało, a przez kilkanaście lat Gorzów był jedynym ośrodkiem, który rozwijał tę formę edukacji. Gorzowska Akademia prowadziła także zajęcia w mniejszych ośrodkach, m.in.: Kostrzynie, Witnicy, Deszcznie, Różankach i Kołczynie.

Zajęcia Małej Akademii Jazzu prowadzili i nadal prowadzą wybitni muzycy i teoretycy jazzu z Polski i ze świata. Stałymi wykładowcami są m.in.: Adam Bałdych, Leszek Dranicki, Marek Kazana, Piotr Lemański, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Puma Piasecki, Dominik Rosłon, Grzegorz Turczyński i Adam Wendt. Gościnnie uczestniczyli m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Artur Dutkiewicz, Henryk Majewski, Bernard Maseli, Zbigniew Jakubek, Włodek Pawlik, Krzysztof Ścierański, Wojciech Pilichowski, Jarosław Śmietana, Piotr Baron, Brad Terry oraz Freddy Cole, Hans Hartmann i Urszula Dudziak.

Do wpływu Małej Akademii Jazzu na swoje kariery przyznaje się wielu uznanych już muzyków, także wywodzący się z Gorzowa, m.in.: A. Bałdych, Przemysław Raminiak, Michał Wróblewski, Dawid Troczewski, Grzegorz Turczyński, Bartosz Pernal, Tomasz Żyrmont, Mariusz Smoliński, Michał Maculewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Marek Konarski.

Fenomen Małej Akademii Jazzu opisany został w książce Andrzeja Białkowskiego i Wojciecha J. Burszty pt. Jedzie pan jazz. Edukacja jazzowa i popkulturowa w perspektywie antropologicznej (2019). W 2020 roku, w związku z panującą pandemią wirusa COVID-19, zajęcia gorzowskiej Małej Akademii Jazzu odbywały się on-line (transmitowane przez internet), a prowadzili je A. Bałdych oraz Bartłomiej Skubisz i D. Rosłon. Obecnie MAJ działa w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. w Bytomiu, Gliwicach, Wodzisławiu Śląskim, Poznaniu.

Od czerwca 2015 roku nazwa i logo Małej Akademii Jazzu są znakami zastrzeżonymi przez Urząd Patentowy RP i chronionymi prawem. [ Dane na dzień: 15.12.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Jazz Club "Pod Filarami"
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Keep Swinging" - Dorota Frątczak - 2010; [2] - portal: www.jazzfilary.pl
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW