MAJEWSKI Andrzej [1953- ]

Andrzej Majewski Właśc. Andrzej [Jan] Majewski. Działacz opozycyjny NSZZ "Solidarność". Malarz sakralny.

Urodzony w Gorzowie. Od 1983 roku mieszka i tworzy w Sztokholmie (Szwecja). Z wykształcenia poligraf. Przed wyjazdem z Polski pracował w Gorzowskiej Drukarnia Akcydensowej. Od 1979 roku zatrudniony w Wojewódzkim Domu Kultury [WDK]. M.in. współpracował przy druku tygodnika "Jedność", wydawanego przez ZR NSZZ "Solidarność". Przewodniczący Komitetu Zakładowego NSZZ "Solidarność" przy WDK. Od 1981 roku pracownik wydawnictwa poligraficznego działającego przy ZR "Solidarność" w Gorzowie i współwydawca "Echa Solidarności", odpowiedzialny także za druk ulotek związkowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce członek grupy podziemnej ElJot. Zatrzymany w kwietniu 1982 roku i skazany za działalność opozycyjną przez Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu na karę dwóch lata więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres trzech lat. Kilka tygodni później Sąd Najwyższy (Izba Wojskowa w Warszawie) odwiesił wyrok i zmienił go na karę dwóch lat pozbawienia wolności. We wrześniu 1983 roku wyjechał z rodziną do Szwecji, bez możliwości powrotu do kraju. Współorganizował pomoc materialną i sprzętową dla grup "Solidarności" działających na terenie całej Polski, m.in. zaopatrując je w sprzęt poligraficzny. Członek zarządu sztokholmskiego Oddziału Kongresu Polaków w Szwecji (do 1987 roku, w tym w latach 1983-1984 skarbnik). W 1990 roku, po raz pierwszy od wydalenia, odwiedził Polskę.

W 1991 roku, w dowód wdzięczności za uzdrowienie z ciężkiej choroby, podczas wizyty w Polsce papieża Jana Pawła II wziął udział w pielgrzymce na Jasną Górę. W tym samym czasie odkrył i rozwinął w sobie pasję malarską. Zaczął malować obrazy o tematyce maryjnej. Posługuje się techniką nakładania farby szpachelką. Okazjonalnie maluje też kwiaty i pejzaże. Uprawia także haft.

Jako malarz sakralny zadebiutował wystawą pt. Serce ojczyzny w sercu Matki zaprezentowanej na Jasnej Górze (1999). Swoje przekrojowe wystawy miał m.in. w Gorzowie: w Galerii Pod Kopułą w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej [WiMBP] (2013) oraz w Galerii Punkty Widzenia w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (2015, obecnie Akademia im. Jakuba z Paradyża). Wystawiał także w Warszawie (2010), Toruniu (2013), Brodnicy (2013), Niepokalanowie (2014), Witnicy (2015), Krośnie Odrzańskim (2015) i Gościkowie-Paradyżu (2016). Jeden z obrazów wręczył osobiście papieżowi Janowi Pawłowi II. Od 2015 roku jego malarstwo jest też w zbiorach WiMBP. Kilkadziesiąt jego prac znajduje się w kościołach w Polsce, Szwecji i wielu krajach świata.

Jego obrazy przedstawiające Matkę Boską [MB] wiszą w gorzowskiej katedrze (MB Jasnogórska i MB Ostrobramska), w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki (Biały Kościół, MB Nieustającej Pomocy), w kościele pw. Pierwszych Męczenników (MB Rokitniańska) oraz w kościele pw. NMP Królowej Polski (MB Sybiraków). Także w innych miastach w Polsce: w Mikołajkach, Osieku nad Wisłą, Rybienku Leśnym koło Wyszkowa, Sztutowie i Toruniu. Najwięcej obrazów maryjnych zgromadzonych jest w Sztokholmie: m.in. portret MB Jasnogórskiej w kościele parafialny pw. św. Rodziny, kościele pw. św. Franciszka z Asyżu i kaplicy Ojców Kapucynów, a MB Niepokalanej w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Jest autorem i wykonawcą sukienki do ikony przedstawiającej MB Jasnogórską wystawionej w kościele pw. św. Jana.

Poza Polską i Szwecją jego obrazy Matki Boskiej znajdują się w kościołach i kaplicach m.in. w Bośni i Hercegowinie (Medjugorie), we Francji (w sanktuarium La Salette w Lourd), w Hiszpanii (w sanktuarium w Torreciudad), Holandii, Izraelu (m.in. w kaplicy na Górze Błogosławieństw, w Kanie Galilejskiej i w Tabgha), na Litwie, w Niemczech, Portugalii (w Fatimie), Rumunii, na Słowacji i Ukrainie, we Włoszech oraz w USA.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) i Medalem Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry. [ Dane na dzień: 9.02.2017 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Andrzej Majewski; [2] - portal: www.niepokalana.com - tam więcej
Zobacz też : PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY