KSOL Eugeniusz [1933- ]

Eugeniusz Ksol Właśc. Eugeniusz [Stanisław] Ksol. Piłkarz i trener. Trener ZKS Stilon Gorzów. Jeden ze współtwórców największych sukcesów gorzowskiej piłki nożnej.

Urodzony w Chorzowie. Debiutował w drugiej połowie lat 40. w Azotach Chorzów. W latach 1951-1953 piłkarz Ruchu Chorzów, z którym w ostatnim sezonie zdobył drużynowe mistrzostwo Polski. W 1953 roku został zawodnikiem Legii Warszawa. W latach późniejszych grał też w Zawiszy Bydgoszcz i ponownie w Ruchu. W 1959 roku przeszedł do Pogoni Szczecin, w której w 1965 roku zakończył karierę zawodniczą. Grał na pozycji obrońcy.

W 1966 roku został trenerem III-ligowych rezerw Pogoni. W 1967 roku uzyskał uprawnienia trenera II klasy (w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu), a w 1972 roku trenera I klasy. W sezonie 1970/1971 poprowadził pierwszy zespół Pogoni, który zajął czwarte miejsce w najwyższej klasie rozgrywek. Na początku lat 70. był trenerem reprezentacji juniorów okręgu szczecińskiego. Później wyjechał do USA, gdzie prowadził zespół Chicago Lions, z którym zdobył Puchar Ameryki. Po powrocie do Polski, w styczniu 1975 roku, został trenerem Stilonu Gorzów, grającego wówczas w lidze międzywojewódzkiej. Przyczynił się do awansu piłkarzy do II ligi (w sezonie 1977/1978). Pod koniec 1979 roku, po serii porażek Stilonu, zrezygnował z pracy w Gorzowie. Później trenował piłkarzy Pogoni Barlinek, Mieszka Gniezno i ponownie Pogoni Szczecin. Ten ostatni zespół (w sezonie 1983/1984), po raz pierwszy w historii klubu, doprowadził do trzeciego miejsca w Polsce i udziału w rozgrywkach o Puchar UEFA. Mimo odniesionych sukcesów odszedł z Pogoni i w 1985 roku powrócił do spadającego do III ligi Stilonu. Pierwotnie jako konsultant, a później I trener zespołu. W 1986 roku ponownie wprowadził gorzowski zespół do II ligi; prowadził go do 1988 roku. Zwolniony ze stanowiska w Gorzowie powrócił ponownie do Pogoni Szczecin, którą prowadził do 1990 roku. W latach późniejszych współpracował m.in. z Chemikiem Police i ponownie Pogonią Barlinek. W 1995 roku został wybrany do Honorowej Trybuny Trenerskiej 50-lecia Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Gorzowie. W 1996 roku przeszedł na emeryturę. Okazjonalnie odwiedza Gorzów, np. w 2007 roku wystąpił w roli trenera Stilonu podczas meczu gorzowskich oldboyów z oldboyami Lecha Poznań.

Uważany za trenera bezkompromisowego. W większości przypadków z drużynami rozstawał się po serii sukcesów, skonfliktowany z działaczami i piłkarzami nieakceptującymi jego wizji i budowania zespołu z myślą o przyszłości. [ Dane na dzień: 10.08.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.pogon.v.pl; [2] - portal: www.zksstilon.republika.pl; [3] - "Gazeta Lubuska"
Zobacz też : PIŁKA NOŻNA | SPORTOWCY | TRENERZY i INSTRUKTORZY SPORTOWI