JUREMIX

Juremix Cyrk rodzinny z siedzibą w podgorzowskim Dzierżowie. Założony w 2005 roku przez polsko-rosyjskie małżeństwo: Renatę Turek-Dmitriev i Jurija Dmitrieva - artystę cyrkowego.

Powstał z inicjatywy Jurija Dmitrieva - absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Kultury (Wydział Reżyserii), urodzonego w Kiemierowie koło Nowosybirska, który na profesjonalnej scenie zadebiutował w wieku 16 lat pokazem klaunady. W latach późniejszych występował gościnnie z tak renomowanymi cyrkami, jak: Krone, Probst czy Circus Busch-Roland (Niemcy) oraz Cirque Bouglione (Francja) i Circo Moira Orfei (Włochy). Swój program prezentował m.in. w Belgii, Rosji, Włoszech, Japonii, Niemczech, Luksemburgu, Austrii, Francji i Afryce. W 1987 roku zdobył brązowy medal podczas International Circus Festival of Paris, a w 2000 roku puchar dla najlepszych artystów sezonu w Insbrucku.

W 1991 roku, za sprawą Cyrku Wielkiego, ze swoim programem trafił do Polski. Podczas występu w Gorzowie Wlkp. poznał Renatę Turek - wcześniej niezwiązaną ze sceną, późniejszą żonę, i osiadł w Polsce. W 2001 roku na potrzeby trasy w Niemczech stworzył z nią duet artystyczny. W 2005 roku założyli własny cyrk Juremix, który pierwszy pokaz artystyczny dał 6 września tegoż roku.

Cyrk dysponuje własnymi wozami, namiotem i widownią dla 600 widzów. Obok założycieli tworzą go ich dwie córki: Sonia (ur. w 1995 roku) i Dominika (ur. w 1997 roku), okazjonalnie zapraszani artyści oraz kilkunastoosobowa ekipa techniczna. Podczas występów artystom towarzyszą tresowane pudle i gołębie. W ciągu sezonu (8 miesięcy) zespół daje pokazy w blisko 250 polskich miastach.

Najbardziej utalentowana Dominika Dmitriev (występująca na arenie od 2007 roku) w 2009 roku wzięła udział w popularnym programie telewizji TVN Mam talent, dochodząc do półfinału.

Córki J. I R. Dmitrievów, Sonia i Dominika, są uczennicami Prywatnego Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św Tomasza z Akwinu w Gorzowie, ale ze względu na częste wyjazdy przez większą część roku szkolnego uczęszczają do różnych szkół, codziennie w innej miejscowości. Najmłodsza córka Dmitrievów - Nelly (2009) - jeszcze nie występuje na scenie. [ Dane na dzień: 16.05.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum cyrku
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Renata Turek-Dmitriev; [2] - "Tylko Gorzów"
Zobacz też : ATRAKCJE GORZOWA