GRODEK Jerzy [1959- ]

Jerzy Grodek Satyryk. Członek Związku Literatów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie. Instruktor szachowy, członek Światowej Federacji Klubów Fajczarskich, Honorowy Prezydent DAN-PIPE-CLUB Wriezen (Niemcy).

Urodzony w Gorzowie. Od 1985 roku mieszka w miejscowości Wriezen (Markisch-Oderland, Brandenburgia, Niemcy). Ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Gorzowie. Należał do szkolnego koła redakcyjnego, pisał reportaże z życia szkoły, publikował też w miesięczniku "Gorzowska Przemysłówka". Później pracował m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury. W 1994 roku został laureatem konkursu pt. Fraszka uśmiechem codzienności, a w 1995 roku ukazał się pierwszy zbiór jego aforyzmów pt. AfEryzmy (Kamak, Gorzów). Wiele jego aforyzmów zostało przełożonych na język niemiecki i ukazało się w wydawnictwach zbiorowych (Silber-diestel 4 [Potsdam, 2000] i Gedankenflug [Hattingen, 2005]). Publikował też w "Pegazie Lubuskim". Od 2007 roku członek Związku Literatów Polskich Oddział w Gorzowie, należy też Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – APAJTE).

W 1985 roku zamieszkał w Niemczech. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Bad Freienwalde (Brandenburgia) prowadził m.in. Grodi-Galery (w której wystawiali także gorzowscy plastycy), sekcję szachową i warsztaty teatralne. W latach 1999-2001 pracował w Biurze Literackim we Frankfurcie n. Odrą. Stały współpracownik polskich i polonijnych gazet i czasopism wydawanych w Niemczech.

Z zamiłowania szachista i instruktor szachowy. Pomysłodawca i organizator turniejów w Bad Freienwalde (m.in. Memoriału Szachowego im. Zdzisława Morawskiego, rozgrywanego w latach 1996-1999). Miłośnik palenia fajki. Organizator turniejów w paleniu fajki we Wriezen. Mistrz Niemiec (2010) i dwukrotny mistrz Wschodnich Niemiec (2005 i 2006) w wolnym paleniu fajki. Startuje również w turniejach w Polsce, m.in. w 2008 roku zwyciężył w turniejach: Fajowe Święto Firmy Bróg i Przemyskie Święto Fajki (oba rozegrane w Przemyślu). [ Dane na dzień: 25.08.2014 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - materiały Związku Literatów Polskich; [2] - "Leksykon literatury gorzowskiej" - Krystyna Kamińska - 2003
Zobacz też : PISARZE | TWÓRCY