DON WASYL [1950- ]

Don Wasyl Właśc. Wasyl [Kazimierz] Doliński. Znany też jako Wasyl Szmidt i Don Vasyl. Piosenkarz i poeta romski. Gitarzysta.

Urodzony w Łodzi (wówczas miejsce postoju taboru cygańskiego). Pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich, z dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). Rodzinnie powiązany z Edwardem Dębickim - twórcą zespołu Terno, którego też był wokalistą. Śpiewał również w zespołach Heliosi, Roma i własnymi, działającymi (od 1984 roku) pod różnymi nazwami: Don Wasyl i Jego Roma, Don Wasyl i Jego Rodzina, Don Wasyl & Roma i Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy albo Don Wasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni.

W 1989 roku brał udział przy produkcji filmu Jerzego Skolimowskiego Wiosenne Wody (z Nastassją Kinski). Na początku lat 90., wskutek konfliktu z miejscowym środowiskiem cygańskim, opuścił Gorzów i wybudował dom w Ciechocinku. Później rzadko koncertował w Gorzowie. Ostatni raz podczas III Festiwalu Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa (1991). Od 1997 roku w Ciechocinku (a od niedawna w Glinojecku) organizuje Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów - konkurencyjną imprezę dla gorzowskiego festiwalu.

Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt CD, z czego 11 zdobyło status Złotej Płyty. W 1997 roku (wraz z zespołem Don Wasyl & Roma) pojawił się w odcinku Trzecie Kłamstwo znanego serialu telewizyjnego Dom, a w 2001 wystąpił w serialu Plebania. Honorowy Obywatel Ciechocinka, w 2005 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 1998 roku napisał książkę Pasażerowie niebieskiego taboru (WBP Włocławek). Muzyczne kariery kontynuują dwaj jego synowie: Wasyl Junior i Dziani. Na zdjęciu: Don Wasyl w 1991 roku. [ Dane na dzień: 8.10.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - portal: www.donvasyl.pl - tam więcej
Pozycja [1] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW | ZNANI GORZOWIANIE