BUKARTYK Piotr [1964- ]

Piotr Bukartyk Autor piosenek, kompozytor, artysta kabaretowy i konferansjer. Laureat festiwali piosenki. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców poezji śpiewanej i piosenki kabaretowej. Ma w swoim dorobku kilka płyt długogrających.

Urodzony w Zielonej Górze. Uczeń II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie. W tym czasie należał do Klubu Piosenki Turystycznej przy Wojewódzkim Domu Kultury. W 1982 roku wygrał eliminacje międzywojewódzkie XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezja śpiewana. W tym samym roku (i roku następnym) został laureatem Olsztyńskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję. Zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej [OPPA] (1983, Warszawa) oraz Hebanowy Szczebel do Kariery SMAK (Myślibórz, 1983). W latach 1984-1985 roku był laureatem III nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 1986 roku swoje utwory wydał w postaci tomiku poezji pt. Gwoździe (GTK).

Dwukrotnie odniósł sukces na prestiżowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1991 roku wygrał Kabareton, co zaowocowało współpracą z jednym z najlepszych polskich kabaretów - kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka (1991-1997), a w 1994 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie na piosenkę premierową. Był gospodarzem programu TVP 1 pn. Powrót Bardów, współpracuje z Programem III Polskiego Radia, gdzie od 2007 roku prowadzi autorskie programy Ładne kwiatki i Urywki z rozrywki. W 2000 roku zagrał rolę Vana Morrisona w sztuce pt. Jeździec Burzy wystawianej przez teatr Rampa na Targówku (Warszawa). Jest autorem tekstu do świątecznej piosenki wykonywanej przez dziennikarzy Polskiego Radia w okresie Bożego Narodzenia (2011).

Dopiero w 1997 roku ukazała się jego debiutancka płyt pt. Szampańskie Wersety, która była nominowana do nagrody Fryderyka. Od 1999 roku w wielu projektach towarzyszyła mu grupa Sekcja, która wprowadziła do twórczości P. Bukartyka bardziej rockowe brzmienie. Ważniejszy skład: Marek Błaszczyk (piano), Krzysztof Kawałko (gitara), Krystian Majderdrut (perkusja) i Michał Przybyła (bas). W 2010 i 2012 roku wystąpił na festiwalu Woodstock. W 2010 roku przypomniał się 5-tą płytą w swojej dyskografii pt. Z czwartku na piątek. Laureat nagrody Ale Sztuka! za 2011 rok. Podczas koncertów w 2012 roku wspomagała go formacja Szałbydałci.

Ważniejsze utwory: Kobiety jak te kwiaty, Kaszana, Czego tylko chcesz, Durna miłość, Dokąd się wybierasz, Małgocha, Odważniejszym prawo do orgazmu, Piosenka dla rudej, Wino proste, Niestety trzeba mieć ambicję, I tak dalej, Ideały, Nie mówię kto, Idź już, Sznurek i U fryzjera. Jego utwory wykonują m.in.: Ewelina Flinta, Andrzej Krzywy, Stanisław Sojka, Mieczysław Szczęśniak i grupa Varius Manx. [ Dane na dzień: 2.12.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / archiwum WiMBP
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury" - praca zbiorowa [tam: Krystyna Kamińska] - 2007; [2] - portal: www.bukartyk.com
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW | TWÓRCY