BRYZA Józef [1939-2014]

Ksiądz infułat. Organizator i pierwszy proboszcz Parafii Kościoła Polskokatolickiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Urodzony w miejscowości Nowy Widzim (obecnie pow. Wolsztyn, woj. wielkopolskie). Mieszkał w Strzelcach Krajeńskich. Zmarł w Gorzowie Wlkp. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (święcenia w 1975 roku). W 1981 roku z upoważnienia ordynariusza diecezji wrocławskiej przystąpił do organizacji parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny Kościoła Polskokatolickiego w Gorzowie, która została erygowana w 1983 roku. W latach 1983-1989 był jej administratorem (do 1987 roku jako p.o.), a od 1989 roku – proboszczem. Uczestnik sesji Synodu Ogólnopolskiego Kościoła Polskokatolickiego. Wraz z księdzem Wiesławem Suchorabem z gorzowskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej był inicjatorem powołania gorzowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej (1996). W latach 1997-2014 jego wiceprzewodniczący. Inicjator oraz uczestnik wielu spotkań i nabożeństw ekumenicznych w Gorzowie i we Frankfurcie nad Odrą w ramach Ekumenicznego Centrum Europejskiego, m.in. pod koniec sierpnia 1998 roku, w 50. rocznicę powołania Światowej Rady Kościołów, tudzież uroczystego nabożeństwa ekumenicznego w katedrze 2 lipca 2007 roku, w dniu 750. rocznicy lokacji Landisberch Nova (później Landsberg, obecnie Gorzów Wlkp.). Współpracował z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej oraz ze środowiskami kombatanckimi w Gorzowie.

Pracował w ZM "Ursus", a w latach 1990-1991 jako referent w gorzowskim Oddziale Archiwum Państwowego. Członek Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości (zasiadał w składzie Komisji Rewizyjnej).

Z zamiłowania bibliofil. Gromadził i czytał książki na temat historii Kościoła, religioznawstwa i ruchu ekumenicznego. Pochowany na cmentarzu w Strzelcach Krajeńskich. [ Dane na dzień: 5.11.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal EchoGorzowa; [2] - Paweł Leszczyński
Zobacz też : RELIGIE, KOŚCIOŁY, DUCHOWIEŃSTWO