MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

ZACHAREK Paweł

Paweł Zacharek Legendarny przewoźnik przez Wartę. Kapitan Żeglugi Śródlądowej. Ur. 14 grudnia 1916 roku - Bydgoszcz. Zm. 6 marca 1991 roku - Gorzów Wlkp.

Urodził się na barce w rodzinie wodniaków, podobnie jak jego brat Bruno. Przed wojną wielokrotnie przepływał przez Gorzów Wlkp. (wówczas jeszcze Landsberg), przewożąc barką zboże do Berlina. Po wojnie przybył do Gorzowa za namową brata, który był tu od 1944 roku. Mieszkał z rodziną na barce przycumowanej przy brzegu Warty. Dzięki temu uratował życie kilku tonącym. Zaczął zarabiać na przewożeniu ludzi łodzią przez rzekę, wzdłuż zburzonego w 1945 roku mostu kolejowego. Największą frekwencję miał w niedziele, gdy na Zawarciu odbywały się zawody żużlowe. Być może miał zarejestrowaną taką działalność, a na pewno posługiwał się pieczątką: Przewóz Łodzią. Paweł Zacharek. Gorzów, ul. Fabryczna. Pływał do 1965 roku, w którym odbudowano most kolejowy z kładką dla pieszych.

Później zatrudnił się w gorzowskim oddziale Żeglugi Bydgoskiej i jako kapitan żeglugi śródlądowej pływał z towarem do krajów Europy Zachodniej. W 1982 roku przeszedł na emeryturę. Stał się żywą legendą Gorzowa. W 2008 roku z inicjatywy Jerzego Synowca i Arkadiusza Grzechocińskiego (z pomocą zawiązanego wcześniej Społecznego Komitetu Budowy Pomnika) nad Wartą ustawiono rzeźbę Pawła Zacharka dłuta znanej gorzowski artystki Zofii Bilińskiej. [ Dane na dzień: 5.01.2012 ]

Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - portal: www.lubuskie.regiopedia.pl; [2] - prasa regionalna: "Gazeta Wyborcza"