MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

WENA

Wena Właśc. Nauczycielska Grupa Plastyczna Wena. W latach 2001-2010 działająca jako Stowarzyszenie Twórcze Wena. Powstała w 1978 roku z inicjatywy plastyka Augustyna Jagiełły. Od początku istnienia działała przy Klubie Nauczyciela. Pierwotnie skupiała tylko nauczycieli i instruktorów plastyki.

Za początek istnienia grupy przyjmuje się plener malarski w Cieplicach, który miał miejsce przy okazji zjazdu nauczycieli w 1978 roku. Wzięli w nim udział m.in. Jan Bogusławski, A. Jagiełło i Eugeniusz Jaszkul. W okresie późniejszym malarze spotykali się m.in. w Polanicy, Kazimierzu nad Wisłą i we Włoszech (Wenecja, 1994). Efektem plenerów są doroczne wystawy poplenerowe.

W grudniu 2001 roku Nauczycielska Grupa Plastyczna przekształciła się w stowarzyszenie Wena. Założycielami byli: A. Jagiełło, Janina Kamińska, Aniela Kowala, Zbigniew Raminiak i J. Bogusławski. Siedzibą stowarzyszenia jest nadal Klub Nauczyciela. W 2005 roku, na kilka miesięcy, prezesem została Hanna Kaup. Później grupie przewodniczyli Małgorzata Całus-Jarno i Lech Serpina. W 2010 roku plastycy rozwiązali stowarzyszenie i powrócili do nazwy Nauczycielska Grupa Plastyczna Wena, a funkcję przewodniczącego ponownie objął A. Jagiełło. [ Dane na dzień: 2.09.2011 ]

Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum "Weny"
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - materiały Weny; [2] - Sylwester Kuczyński