MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

SZYMON GIĘTY

Szymon Gięty Właśc. Kazimierz Wnuk. Kloszard i oryginał gorzowski. Ur. 6 lutego 1914 roku - Warszawa. Zm. 28 listopada 1998 roku - Gorzów Wlkp. Jedna z barwniejszych postaci miasta lat 80. i 90. Przydomek Szymon Gięty nadał mu znany gorzowski literat Zdzisław Morawski.

Zbieracz makulatury, złomu i butelek. Bohater wielu zdarzeń i anegdot. Autor niezliczonej ilości mniej lub bardziej wiarygodnych opowieści. Sam stworzył kilka swoich mało prawdopodobnych życiorysów. Do historii Gorzowa przeszły jego udziały - połączone ze swoistym happeningiem - w pierwszomajowych pochodach za czasów PRL. Prowokował wiele zabawnych zdarzeń na ulicach miasta z udziałem jego mieszkańców.

Według jego siostrzenicy, Barbary Dziewulskiej, przed wojną uczęszczał do Technikum Ogrodniczego. Jeździł na rowerze od wsi do wsi i robił kronikę. Opisywał ciekawostki, malował dworki i kościoły. Zgromadził trzy albumy, które w 1939 roku spłonęły w jego warszawskim domu. Wojennych losów Kazimierza Wnuka nie znała. Kilkanaście lat przed śmiercią odwiedził ją w Gdańsku, gdzie mieszkała. Przyjechał z podziurawionym kartonem, w którym trzymał domową kawkę. Wspominał wówczas, że Gorzów stał się jego domem i że ludzie go tam szanują. Zmarł w gorzowskim hospicjum. Pochowany został na cmentarzu komunalnym. 1 maja 2004 roku w centrum miasta przy ulicy Sikorskiego odsłonięto pomnik Szymona Giętego. Pod koniec 2006 roku, z okazji 750-lecia Miasta, wydano okolicznościowe karty pt. Z Szymonem po Gorzowie (na wzór kart do gry), na rewersie których znalazł się rysunek jego pomnika. [ Dane na dzień: 11.09.2011 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródło: [1] - Kazimierz Wnuk; [2] - Rozmowa Pawła Krysiaka z Barbarą Dziewulską w kwietniu 2004 roku; [3] - prasa regionalna: "Gazeta Lubuska" i "Gazeta Wyborcza"