MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

STAL Gorzów Wlkp.
SEKCJA MOTOCROSSOWA

patrz też sekcje: | BOKS | PIŁKA NOŻNA | SIATKÓWKA| ŻUŻEL |


Stal Gorzów - logo klubu

Sekcja założona w 1950 roku przy działającym od końca 1947 roku ZKS Stal Gorzów. Do pierwszych zawodników-założycieli należeli m.in.: Jerzy Czabara, Julian Drobny, Józef Gawrych, Leon Jarkowski, Władysław Kempka, Czesław Lange, Stanisław Lisowski, Witold Organek i Eugeniusz Wendorf. Działała do 1970 roku.

W pierwszych latach motocrossowcy Stali startowali też w wyścigach ulicznych i na torach trawiastych (m.in. na Służewcu w Warszawie i Ławicy w Poznaniu). Niekwestionowanym liderem drużyny był Stanisław Lisowski, który już w 1950 roku, startując na Harleyu 750, został mistrzem Okręgu Poznańskiego w motocrossie. Czołowym zawodnikiem sekcji był też Jerzy Czabara. W połowie lat 50. zawodnicy Stali ograniczyli swoje starty wyłącznie do motocrossu. W tym czasie gorzowianie należeli do czołowych zawodników startujących w strefie zachodniej, obejmującej okręg poznański, koszaliński, szczeciński i wrocławski. S. Lisowski dwukrotnie został indywidualnym mistrzem strefy (w 1958 i 1959 roku), a drużyna ZKS Stal mistrzem okręgu i dwukrotnym wicemistrzem strefy (1961 i 1963). W 1959 roku S. Lisowski, startując na Junaku, został też II wicemistrzem Polski w klasie powyżej 350 ccm. Było to największe indywidualne osiągnięcie w historii gorzowskiego motocrossu. W drugiej połowie lat 50. do czołowych zawodników Stali zaliczani byli również: Czesław Grodzicki, Janusz Lisowski (młodszy brat Stanisława) i Tadeusz Rajna.

W 1964 roku z drużyną rozstał się S. Lisowski, który z ramienia ZM Gorzów (później znanych jako ZM Ursus) wyjechał na dwa lata do Brazylii. W 1970 roku, przy spadającym zainteresowaniu motocrossem, sekcja działająca przy ZKS Stal Gorzów została rozwiązana i przeniesiona do KM Celuloza Kostrzyn.

W połowie lat 80. reaktywowano motocross w Gorzowie. Pierwotnie pod nazwami KM PTHW i KM Gorzów. Od 1990 roku sekcja motocrossowa działa przy Automobilklubie Gorzowskiem.

Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - "XXV lat klubu sportowego Stal Gorzów Wlkp. 1947-1972" - Roman Siuda - ok. 1972; [2] - "Zarys Historii Sportu w Gorzowie Wlkp. 1945-1997" - pod red. Bernarda Woltmanna - 1998