MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

POMNIK PAPUSZY

Pomnik Papuszy Trzeci z pomników, po pomniku Edwarda Jancarza i Szymona Giętego, upamiętniający znanych gorzowian, odsłonięty 8 listopada 2007 roku. Usytuowany w parku Wiosny Ludów – miejscu częstego przebywania poetki i wróżenia przechodniom – przy gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta i alejce prowadzącej do wejścia do parku od strony ulicy Sikorskiego. Dar firmy SKANSKA, Oddział Budownictwa Ogólnego w Lesznie.

Rzeźba wysokości około 130 cm i wadze około 400 kg, wykonana z brązu w odlewni Tadeusza i Mikołaja Skotarczaków w Rokietnicy koło Poznania (woj. wielkopolskie), ukazująca romską poetkę Papuszę (właśc. Bronisława Wajs), związaną z Gorzowem w latach 1953-1981, siedzącą na pniu drzewa ze złożonymi rękami i tomikiem wierszy na kolanach, z którego wypadają karty do wróżenia. Autorką projektu jest gorzowska artystka - rzeźbiarka Zofia Bilińska. Przy pomniku tablica autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Moskaluka z napisem: Cygańska poetka Bronisława Wajs-Papusza. 1908-1987. Wykonana przez art. plastyka Zofię Bilińską przekazana Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. przez Generalnego Wykonawcę nowego budynku biblioteki. SKANSKA. Gorzów 30.11.2007. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała Alfreda Markowska, gorzowianka i przedstawicielka społeczności romskiej, która dzieciństwo i młodość spędziła w taborze razem z Papuszą.

W marcu 2016 roku została skradziona wmurowana przy pomniku tablica z opisem, która, zgodna z pierwowzorem, został ponownie zamontowana w sierpniu tegoż roku. [ Dane na dzień: 14.12.2016 ]

Kazimierz Ligocki / także zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - materiały WiMBP; [2] - Zofia Bilińska