POMNIK ADAMA MICKIEWICZA

Pomnik Adama Mickiewicza Pomnik ustawiony w 1957 roku na skwerze przy placu Wolności, przy skrzyżowaniu ulic: Orląt Lwowskich i gen. Władysława Sikorskiego. Pierwszy pomnik odsłonięty w województwie zielonogórskim i drugi pomnik Mickiewicza na Ziemiach Odzyskanych.

Powstał z inicjatywy Leona Haegenbartha – plastyka i pracownika Oddziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Gorzowie, i zawiązanego w 1955 roku Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, w którym znaleźli się znani gorzowianie: lekarz i działacz społeczny dr Edward Stapf (przewodniczący), działaczka kultury Irena Dąbrowa, kierowniczka Oddziału Kultury PMRN Zofia Jasiniak, ówczesna wiceprzewodnicząca MRN Maria Leszczyk i fotografik Zbigniew Łącki. Autorem monumentu, który powstał w dużej mierze dzięki publicznej zbiórce pieniędzy (wpłaty z zakładów pracy, szkół, pięciogroszowy "podatek" od zakupu biletów tramwajowych i cegiełki w postaci specjalnych znaczków), jest rzeźbiarz z Poznania - Józef Gosławski. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 15 grudnia 1957 roku.

Ważący blisko trzy tony pomnik przedstawia Adama Mickiewicza trzymającego w prawej ręce książkę, którą dotyka też lewa. Żeliwny odlew wykonała brygada Zakładów Mechanicznych Gorzów: Zygmunt Biernacki, Janusz Jasiński, Ireneusz Makowczyński, Kazimierz Sączewa (brygadzista) i Józef Śliwa. Jego odsłonięcia dokonał przewodniczący prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Jan Lembas. Cokół pomnika wieńczy napis: W setną rocznicę zgonu poecie i trybunowi ludu Adamowi Mickiewiczowi społeczeństwo Gorzowa.

Pierwszy plan ustawienia w tym miejscu pomnika powstał już w połowie 1945 roku, kiedy to starostwo ogłosiło konkurs na projekt pomnika Wolności. Mimo wmurowanego pod jego budowę aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego, do realizacji projektu nie doszło. Przez wiele lat skrywano też fakt, że w ostatniej chwili zmieniono wygląd posągu. Pierwotnie rzeźba przedstawiała poetę trzymającego pióro w wyciągniętej lewej ręce, jednak komitet budowy zakwestionował projekt J. Gosławskiego. Kilkakrotnie przekładano też termin odsłonięcia pomnika. [ Dane na dzień: 8.11.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: "Tylko Gorzów"
Zobacz też : MIEJSCA UPAMIĘTNIEŃ | POMNIKI, OBELISKI, TABLICE