MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

POMNIK ADAMA MICKIEWICZA

Pomnik Adama Mickiewicza Pierwszy polski pomnik zbudowany od podstaw w powojennym Gorzowie i odsłonięty 15 grudnia 1957 roku na skwerze przy placu Wolności, przy skrzyżowaniu ulic: Orląt Lwowskich i gen. Władysława Sikorskiego. Jego autorem jest rzeźbiarz z Poznania - Józef Gosławski.

Powstał z inicjatywy Leona Haegenbartha – plastyka i pracownika Oddziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Gorzowie. Był pierwszym pomnikiem w województwie zielonogórskim i drugim pomnikiem Mickiewicza na Ziemiach Odzyskanych. Na dwa lata przed jego odsłonięciem zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika, w którym znaleźli się znani gorzowianie: lekarz i działacz społeczny dr Edward Stapf (przewodniczący), działaczka kultury Irena Dąbrowa, szefowa Oddziału Kultury PMRN Zofia Jasiniak, ówczesna wiceprzewodnicząca MRN Maria Leszczyk i fotografik Zbigniew Łącki. Pomnik powstał w dużej mierze dzięki publicznej zbiórce pieniędzy: wpłat z zakładów pracy, szkół, a także z pięciogroszowego "podatku" od zakupu biletów tramwajowych i cegiełek w postaci specjalnych znaczków.

Ważący blisko trzy tony pomnik przedstawia Adama Mickiewicza trzymającego w prawej ręce książkę, którą dotyka też lewa. Żeliwny odlew wykonała brygada Zakładów Mechanicznych Gorzów: Zygmunt Biernacki, Janusz Jasiński, Ireneusz Makowczyński, Kazimierz Sączewa (brygadzista) i Józef Śliwa. Jego odsłonięcia dokonał przewodniczący prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Jan Lembas. Cokół pomnika wieńczy napis: W setną rocznicę zgonu poecie i trybunowi ludu Adamowi Mickiewiczowi społeczeństwo Gorzowa.

Pierwszy plan ustawienia w tym miejscu pomnika powstał już w połowie 1945 roku, kiedy to starostwo ogłosiło konkurs na projekt pomnika Wolności. Mimo wmurowanego pod jego budowę aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego, do realizacji projektu nie doszło. Przez wiele lat skrywano też fakt, że w ostatniej chwili zmieniono wygląd posągu. Pierwotnie rzeźba przedstawiała poetę trzymającego pióro w wyciągniętej lewej ręce, jednak komitet budowy zakwestionował projekt J. Gosławskiego. Kilkakrotnie przekładano też termin odsłonięcia pomnika. [ Dane na dzień: 8.11.2012 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - prasa lokalna: "Tylko Gorzów"