MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

POLUS Andrzej

Andrzej Polus Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego i przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej [MRN]. Ur. 24 listopada 1904 roku – wieś Sycyn koło Obornik. Zm. 16 listopada 1976 roku – Szamotuły. Z Gorzowem związany w latach 1949-1952.

Działalność zawodową i polityczną rozpoczął w 1925 roku w Szamotułach. Pracował w Zarządzie Miejskim, Starostwie Powiatowym i Zarządzie Gminy. Po wyzwoleniu Szamotuł przy udziale radzieckiej komendantury wojennej został wybrany na tymczasowego, a od 19 kwietnia tegoż roku potwierdzonego przez MRN, burmistrza miasta. Wstąpił do PPR, został członkiem egzekutywy Komitetu Powiatowego PPR w Szamotułach. Potem członek PZPR. We wrześniu 1949 roku został skierowany do Gorzowa, gdzie objął funkcję prezydenta Gorzowa Wlkp., a po reformie administracyjnej (3 czerwca 1950 roku) wybrany przewodniczącym Prezydium MRN. 30 maja 1952 roku podczas egzekutywy KM PZPR poddany został ostrej krytyce za negatywny stosunek do żołnierzy radzieckich, brak dbałości o cmentarz wojenny i brak kontroli nad podległymi mu urzędnikami. Tego samego dnia został odwołany z funkcji przewodniczącego Prezydium MRN.

Po powrocie do Szamotuł był m.in. sekretarzem Powiatowego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. [ Dane na dzień: 12.02.2013 ]

Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródło: [1] - Z dziejów Szamotuł w latach 1945-1990 – oprac. Andrzej Choniawko