PIASECKI Lech [1961- ]

Lech Piasecki Kolarz szosowy i torowy. Zawodnik LKS Orlęta Gorzów (1978-1985). Dwukrotny mistrz świata (amatorów w 1985 i zawodowców w 1988 roku). Zwycięzca Wyścigu Pokoju (1985). Specjalista w jeździe indywidualnej na czas. Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego kolarstwa.

Urodzony w Poznaniu. Debiutował w 1976 roku w klubie Orlęta Myślibórz pod okiem trenera Kazimierza Frańczuka. Od 1978 roku w Orlętach Gorzów i pod opieką trenera Ryszarda Szurki. W 1980 roku odniósł pierwsze znaczące sukcesy jako junior. Został mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas i zajął trzecie miejsce w górskich mistrzostwach Polski.

Największe sukcesy odniósł jako senior i jako kolarz zawodowy. W 1981 roku został powołany do kadry narodowej. Na pierwszych Mistrzostwach Świata w Pradze (1981) nie odniósł sukcesu, ale rok później w Goodwood (Anglia), podczas mistrzostw świata amatorów, zajął czwarte miejsce w wyścigu drużynowym. W tym samym 1982 roku zdobył dwa tytuły mistrza Polski w wyścigu górskim i na szosie ze startu wspólnego, a w Wyścigu Dookoła Dolnej Saksonii wygrał klasyfikację na najlepszego górala. W 1984 roku został mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Pasmem sukcesów był rok 1985. Został zwycięzcą największego amatorskiego wyścigu kolarskiego - Wyścigu Pokoju. Wygrał prolog i w koszulce lidera dojechał do końca wyścigu, wygrywając jeszcze trzy etapy. Zdobył tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas, a z Zenonem Jaskułą w jeździe na czas parami. Wygrał (po raz trzeci) rozgrywane w Choszcznie Kryterium Kolarskie o Memoriał red. Zygmunta Weissa. Największy sukces odniósł w Giavera di Montello (Włochy), zdobywając tytuł mistrza świata amatorów w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. Został też zwycięzcą plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski i (po raz trzeci) plebiscytu sportowego "Gazety Lubuskiej" na najpopularniejszego sportowca województwa gorzowskiego.

Pod koniec listopada 1985 roku jako drugi Polak (po Czesławie Langu) przeszedł na zawodowstwo. Podpisał kontrakt z grupą Del Tongo Colnago. W 1986 roku wygrał etap jazdy na czas w Giro d'Italia oraz wyścig Firenze-Pistoia, a rok później był najlepszym w jeździe indywidualnej na czas w wyścigu Tirreno Adriatico. Odniósł sukces w najbardziej prestiżowych wyścigach kolarskich. W Giro d'Italia zajął drugie i trzecie miejsce w czasówkach, był jedynym Polakiem, który przez dwa etapy jechał w koszulce lidera w słynnym Tour de France. W 1988 roku w Gandawie zdobył tytuł mistrza świata zawodowców w wyścigu na torze. W finale na 5000 m na dochodzenie pokonał Tony'ego Doyle'a. W 1989, już jako zawodnik grupy Malvor-Sidi, wygrywał czasówki w klasykach: Tirreno Adriatico i Giro d'Italia, a także Kryterium Asów w Bolonii oraz wyścig Giro di Friuli. W 1990 roku reprezentował barwy Diana-Colnago, wygrał etap jazdy na czas w Giro d'Italia oraz wyścig Firenze-Pistoia. W 1991 roku ścigał się w drużynie Colnago Lampre, a kwietniu 1991 roku, po wyścigu na Sycylii, niespodziewanie ogłosił zakończenie kariery. Jest jedynym polskim kolarzem (obok Z. Jaskuły), który odnosił sukcesy w najbardziej prestiżowych wyścigach dla zawodowców. Wygrał pięć etapów w Giro d'Italia, był liderem w Tour de France. Dwukrotnie triumfował w Trofeo Angelo Baracchi (w 1986 i 1988 roku). Jako zawodowiec wygrał łącznie 56 wyścigów.

Po zakończeniu startów kierował w Gorzowie własną firmą Italian-Look, która (w następstwie tragicznego wypadku) przestała istnieć w 2001 roku. W 1991 roku starał się o miejsce w senacie. W 2000 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a rok później został laureatem konkursu Zwycięzca za metą, organizowanego przez Radio Zachód. Powrócił do kolarstwa jako współorganizator tras rowerowych w wyścigach Grand Prix MTB i Tour de Pologne, organizowanego przez Cz. Langa. W 1999 roku wystartował w Choszcznie w okazjonalnym wyścigu dla VIP-ów. Od 1993 roku jest honorowym prezesem klubu Orlęta Gorzów. Honorowy Obywatel Miasta Lipiany. W 2002 roku odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd Kolarstwa Polskiego w Choszcznie. Obecnie jest przedstawicielem firmy Colnago w Polsce i prowadzi w Gorzowie sklep z markowymi rowerami. Uczestnik kampanii promocyjnej Gorzów # Stąd Jestem (2018). [ Dane na dzień: 17.07.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "40 lat KS "Orlęta Gorzów" (1958-1988)" - Zbigniew Szafkowski - 1999; [2] - "Złota Księga Kolarstwa Światowego" - Bogdan Tuszyński - 2000; [3] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [4] - portal: www.lechpiasecki.pl - tam więcej
Pozycje: [1], [2] i [3] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : MEDALIŚCI ME, MŚ, OLIMPIJCZYCY | MISTRZOWIE POLSKI | REPREZENTANCI POLSKI | SPORTOWCY | ZNANI GORZOWIANIE