MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

OLECHNOWICZ Leonard

Leonard Olechnowicz Fotografik i fotoreporter. Ur. 3 maja 1957 roku - Lida. Zm. 18 września 2011 roku - Gorzów Wlkp. Autor wielu wystaw fotograficznych, laureat licznych nagród i wyróżnień, wieloletni uczestnik salonów fotograficznych FIAP. W połowie lat 90. ub. wieku współpracownik "Gazety Lubuskiej".

Z zawodu geodeta, pracujący w Urzędzie Miejskim. Fotografował, od kiedy z okazji pierwszej komunii św. dostał aparat fotograficzny - Druh. Od 1977 roku należał do Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w wielu wystawach w Gorzowie Wlkp. i w kraju. Jego zdjęcia włączane były do ekspozycji organizowanych przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej [FIAP], m. in. w Saragossie (1998) i w Rovnij w Chorwacji (2002).

W 2002 roku, po XV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym w Luksemburgu, otrzymał dyplom i błękitną wstęgę honorową. W 2005 roku jego zdjęcia włączono do międzynarodowej ekspozycji w Serbii, a w 2006 roku prezentowane były w Argentynie. Jest uznawany za mistrza fotografii nastrojowej i nostalgicznej. Najczęściej wypowiadał się jednym zdjęciem, wyważonym i przemyślanym w kompozycji. Wszystkie swoje fotografie wykonywał na filmach. Do końca pozostał wierny fotografii analogowej. Zmarł nagle w 2011 roku. Pochowany został na cmentarzu w Starym Kurowie (powiat strzelecko-drezdenecki). [ Dane na dzień: 6.03.2012 ]

Krystyna Kamińska / zdjęcie: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl