MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

NOWAK Krzysztof

Krzysztof Nowak Właśc. Krzysztof [Leopold] Nowak. Menedżer, scenarzysta i producent telewizyjny. W latach 2010-2012 pierwszy dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska. Ur. 29 kwietnia 1959 roku - Gorzów Wlkp. Wcześniej m.in. dyrektor drugiego programu TVP.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp. i Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80. ub. wieku uczestnik opozycji demokratycznej i członek Ruchu Młodej Polski. Należał też do chrześcijańsko-konserwatywnego Związku Akademickiego Pro Patria. Przewodniczył ogólnopolskiemu Komitetowi Obrony Więźniów Politycznych działającemu na uczelniach. Był internowany podczas stanu wojennego. Współtworzył (m.in. z Markiem Jurkiem) ZChN.

Od 1989 roku związany z mediami jako dziennikarz, menedżer i producent. Były redaktor "Wielkopolskiej Gazety Handlowej" i poznańskiego Radia Merkury. W 1992 roku związał się z Telewizją Polską. Był prezenterem i zastępcą szefa Panoramy w TVP 2. W latach 1992-1993 organizator i pierwszy dyrektor TV Polonia. Od 1994 do 1996 roku zastępca dyrektora TVP 1. W latach późniejszych pracował jako realizator i producent niezależny. W latach 2004-2006 kierował oddziałem TVP w Poznaniu. W 2010 roku został wybrany na dyrektora Filharmonii Gorzowskiej. Zrezygnował ze stanowiska w czerwcu 2012 roku.

Odbywał staże menedżerskie we Francji, ukończył wyższe kursy dla kadry menedżerskiej i posiada certyfikat uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych. Wyprodukował pierwszy w Polsce koncert Gorana Bregovica. Przyczynił się do sprowadzenia na koncerty do Polski m.in. Luciana Pavarottiego i orkiestry St. Martin in the Fields pod dyrekcją Neville'a Marrinera. [ Dane na dzień: 22.09.2012 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródło: [1] - portal: www.tvp.pl; [2] - portal: www.filharmoniagorzowska.pl; [3] - "Gazeta Wyborcza" - dodatek poznański