MOSKALUK Andrzej [1960- ]

Andrzej Moskaluk Właśc. Andrzej [Janusz] Moskaluk. Artysta plastyk. Rzeźbiarz. Autor m.in. serii pomników poświęconych znanym gorzowianom.

Urodzony w Gorzowie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie (1979) i Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1986, dyplom mgra sztuki w pracowni rzeźby doc. Hanny Brzuszkiewicz). Pracował jako wychowawca w Internacie Międzyszkolnym w Gorzowie Wlkp. (1991-1992), był terapeutą w Ośrodku Rehabilitacyjno–Wychowawczym w Gorzowie Wlkp. (1993-1999) oraz instruktorem terapii na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Chwalęcicach (2000-2003, zajmował się arteterapią). Był organizatorem i kuratorem wystaw Świat emocji w sztuce (1992-1994) poświęconych twórczości osób upośledzonych umysłowo. W latach 2000-2004 wykładał rzeźbę i technologię rzeźby w Liceum Plastycznym w Gorzowie Wlkp.

Od 2004 roku prowadzi własną Pracownię Artystyczną w podgorzowskim Deszcznie. Tworzy w metalu, a także kamieniu i drewnie, łącząc techniki i materiały (np. metal z ceramiką). Specjalizuje się w rzeźbie plenerowej: kameralnej i monumentalnej. Jest autorem pomników znanych gorzowian (m.in.: Ernsta Henselera, Edwarda Jancarza, Włodzimierza Korsaka i Szymona Giętego) oraz popiersi (m.in.: Zenona Bauera, Ireny Dowgielewicz, Kazimierza Furmana, Jana Grossa i Zdzisława Morawskiego). Autor licznych statuetek (m.in. Motyla), medali i tablic (np. w gorzowskiej Alei Gwiazd i w Alei Gwiazd przed Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, upamiętniających m.in. Klema Felchnerowskiego, Tadeusza Kuntze'ego i Mariana Szpakowskiego).

Rzadko prezentuje swoje prace na wystawach. W Gorzowie w 1994 roku miał wystawę autorską w Centrum Promocji ZWCh Stilon, a w 2004 roku w BWA (cykl Leśne igraszki, pokazywany też w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze). Podczas Biennale Sztuki Sakralnej Sakrum w Gorzowie zaprezentował Ukrzyżowanego. Wystawiał też w BWA w Zielonej Górze. W 2007 roku, z okazji obchodów 750-lecia Gorzowa, zaprezentował 7 mobilnych, plenerowych prac składających się na cykle: Leśne igraszki, Łodzie Charona i Ćwiczenia z Boschem. Jest autorem TransForMena – ponad dwumetrowej rzeźby wykonanej z 167 elementów samochodowych (2012, m.in. śruby, sworznie, wahacze, amortyzatory, pompy olejowe, półosie, lampy, itp.). Uczestnik pierwszej edycji wystawy pn. Pokolenia sztuki gorzowskiej (2011). W 2013 roku podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego zaprezentował w centrum Gorzowa mobilną instalację pt. Panopticon albo kuszenie św. Antoniego (albo na odwrót). Współautor (wraz z Adamem Garnkiem) projektu Genius Fluminis zainstalowanego w lipcu 2014 roku na rzece Warcie przy bulwarze wschodnim. Jego prace prezentowane są na stałej ekspozycji w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Nagrody Wojewody Gorzowskiego. [ Dane na dzień: 26.10.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie ze zbiorów A. Moskaluka
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Who is who w Polsce"; [2] - "Artyści Gorzowa 1945-2007" - Krystyna Kamińska - 2007; [3] - "Gazeta Lubuska"
Zobacz też : PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY