MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

LUBUSKI WAWRZYN LITERACKI

tu również: LUBUSKI WAWRZYN NAUKOWY i LUBUSKI WAWRZYN DZIENNIKARSKI


Lubuski Wawrzyn Literacki Nagroda literacka w postaci unikatowego srebrnego pióra, przyznawana od 1994 roku. Jej celem jest promowanie literatury powstałej w regionie lubuskim. Otrzymują ją autorzy prozy i poezji wywodzący się lub mieszkający obecnie na Ziemi Lubuskiej, a także autorzy, którzy w roku poprzedzającym wręczenie nagrody wydali książki w lubuskich oficynach. Obok głównych nagród mogą być przyznawane dodatkowe: za debiut literacki, za walory edytorskie i całokształt artystyczny. Laureatów wybiera specjalne jury spośród zgłoszonych wcześniej kandydatur. Wręczenie Wawrzynu odbywa się w lutym każdego roku podczas uroczystej gali. Do 2008 roku Lubuski Wawrzyn Literacki przyznawany był w dwóch kategoriach - prozy i poezji; obecnie w jednej. Od 2005 roku przyznawany jest Wawrzyn w kategorii książki naukowej (jako Lubuski Wawrzyn Naukowy), który otrzymuje autor najlepszej książki roku o tematyce regionalnej, a od 2013 roku Lubuski Wawrzyn Dziennikarski dla autora najwyżej ocenionych przez Jury materiałów opublikowanych w prasie bądź wyemitowanych w radio lub telewizji.

Organizatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. (od 2011 roku) oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze. Patronat medialny sprawują: Radio Zachód, "Gazeta Lubuska" i TVP Gorzów Wlkp.

Wśród dotychczasowych laureatów Lubuskich Wawrzynów Literackich znaleźli się m.in. Kazimierz Furman (za Odmienne stany obecności), Beata Patrycja Klary (za Zabawę w chowanego), Witold Niedźwiecki, Ireneusz K. Szmidt (za Ludzkie pojęcie) i Marek [Lobo] Wojciechowski (za Ektoplazmę). Na zdjęciu: Lubuski Wawrzyn Literacki 2011 autorstwa Anety Pabjańskiej-Moskwy. [ Dane na dzień: 12.03.2014 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - portal: www.wimbp.zgora.pl; [2] - portal: www.zlp.gorzow.prv.pl