MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

LAUDA Jacek

Jacek Lauda Pisarz, satyryk, malarz. Autor ilustracji do książek. Ur. 9 czerwca 1964 roku – Nowe (obecnie woj. kujawsko-pomorskie). W Gorzowie mieszka i tworzy od 1987 roku.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Nowem (1983). Absolwent socjologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1990). Zadebiutował humoreskami i ilustracjami na łamach "Arsenału Gorzowskiego" (1994), z którym współpracował w latach 1994-1998. Jego humoreski publikowane były także m.in. w "Nowym Wieku", "Grizzly", "Gazecie Lubuskiej", piśmie literacko-artystycznym "Prom/Die Fähre" i "Pegazie Lubuskim". Były też codziennie prezentowane na antenie Radia Zachód (2002). W swoim dorobku ma 3 książki będące zbiorami humoresek i krótkich opowiadań: Mól (2002), Drabina, czyli wyjście nieprawomyślne (2003) oraz Eskimos w operze, opowiadania na chór, orkiestrę i kanarka (2013).

Maluje farbami olejnymi, a także akrylowymi i akwarelami. Rysuje ołówkiem, pastelami i piórkiem. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym. Jest pracownikiem Działu Nauki i Wydawnictw Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie oraz koordynatorem ds. artystycznych działającej przy uczelni Galerii Sztuki Punkty Widzenia. W Gorzowie miał kilka wystaw indywidualnych (m.in. w Klubie Myśli Twórczej Lamus i Galerii Sztuki Punkty Widzenia [Ornitosfera, 2009]). [ Dane na dzień: 4.08.2013 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - "Pegaz Lubuski"; [2] - "Arsenał Gorzowski"