KUŹMICKA Helena [1908-2010]

Helena Kuźmicka Pierwsza bibliotekarka gorzowska, założycielka pierwszej księgarni i pierwszej galerii w mieście. Również nauczycielka.

Urodzona w Grodnie (Polska, obecnie Białoruś). Zmarła w Gorzowie. W Gorzowie osiadła w 1945 roku. Przed wojną związana z Warszawą, gdzie pracowała w Towarzystwie Nasz Dom (m.in. z Januszem Korczakiem) zajmującym się problemami dzieci, a później w Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Współpracowała także z "Wiadomościami Literackimi". Powróciła do Grodna, gdzie pracowała m.in. w Seminarium Nauczycielskim. Prowadziła bibliotekę obwoźną dla małych miasteczek i wsi. W połowie września 1945 roku przyjechała do Gorzowa Wlkp. Wkrótce otworzyła w centrum (przy ulicy Marchlewskiego - dzisiaj Wełniany Rynek) pierwszą księgarnię i sklep z materiałami piśmiennymi, a niebawem także galerię obrazów. Założyła pierwszą wypożyczalnię książek, na którą złożyły się jej prywatne zbiory przywiezione z Grodna. Zniechęcona działaniem ówczesnych władz zamknęła sklep i sprzedała księgozbiór. W 1949 roku została kierowniczką księgarni św. Antoniego - sklepu z książkami o tematyce religijnej i dewocjonaliami - którą prowadziła blisko 20 lat.

Po przejściu na emeryturę (1968) jako katechetka uczyła religii w podgorzowskim Janczewie, a później była też wizytatorką nauki religii. Pierwsze lata pobytu w Gorzowie opisała w książce Wiosna na rumowisku (1987), będącej zbiorem wspomnień pionierów miasta. Współzałożycielka Klubu Inteligencji Katolickiej i Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Uhonorowana Medalem Jana Pawła II i Odznaką Honorową Miasta Gorzowa (2006).

Helena Kuźmicka zmarła w 2010 roku w wieku 102 lat i została pochowana na cmentarzu komunalnym w Gorzowie. Jej matka Felicja dożyła 109 lat. Również pochowana jest w Gorzowie. Jest bohaterką krótkometrażowego filmu » Dominiki Muniak pt. » Gorzowska Aleja Osobowości. Helena Kuźmicka (2021), zrealizowanego w technice paper cut. [ Dane na dzień: 22.02.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny nr 18" - praca zbiorowa [tam: Jerzy Zysnarski] - 2011; [2] - "Gazeta Wyborcza"
Pozycja [1] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : DZIAŁACZE SPOŁECZNI | OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA