MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

KUŹMICKA Helena

Helena Kuźmicka Pierwsza bibliotekarka gorzowska, założycielka pierwszej księgarni i pierwszej galerii w mieście. Również nauczycielka. Ur. 30 września 1908 roku - Grodno (obecnie Białoruś). Zm. 16 sierpnia 2010 roku - Gorzów Wlkp. W Gorzowie osiadła w 1945 roku.

Przed wojną związana z Warszawą, gdzie pracowała w Towarzystwie Nasz Dom (m.in. z Januszem Korczakiem) zajmującym się problemami dzieci, a później w Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Współpracowała także z "Wiadomościami Literackimi". Powróciła do Grodna, gdzie pracowała m.in. w Seminarium Nauczycielskim. Prowadziła bibliotekę obwoźną dla małych miasteczek i wsi. W połowie września 1945 roku przyjechała do Gorzowa Wlkp. Wkrótce otworzyła w centrum (przy ulicy Marchlewskiego - dzisiaj Wełniany Rynek) pierwszą księgarnię i sklep z materiałami piśmiennymi, a niebawem także galerię obrazów. Założyła pierwszą wypożyczalnię książek, na którą złożyły się jej prywatne zbiory przywiezione z Grodna. Zniechęcona działaniem ówczesnych władz zamknęła sklep i sprzedała księgozbiór. W 1949 roku została kierowniczką księgarni św. Antoniego - sklepu z książkami o tematyce religijnej i dewocjonaliami - którą prowadziła blisko 20 lat.

Po przejściu na emeryturę (1968) jako katechetka uczyła religii w podgorzowskim Janczewie, a później była też wizytatorką nauki religii. Pierwsze lata pobytu w Gorzowie opisała w książce Wiosna na rumowisku (1987), będącej zbiorem wspomnień pionierów miasta. Współzałożycielka Klubu Inteligencji Katolickiej i Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Uhonorowana Medalem Jana Pawła II i Odznaką Honorową Miasta Gorzowa (2006).

Helena Kuźmicka zmarłą w 2010 roku w wieku 102 lat i została pochowana na cmentarzu komunalnym w Gorzowie. Jej matka Felicja dożyła 109 lat. Również pochowana jest w Gorzowie. [ Dane na dzień: 27.11.2011 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - "Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny nr 18" - praca zbiorowa [tam: Jerzy Zysnarski] - 2011; [2] - prasa regionalna: "Gazeta Wyborcza"

Pozycja [1] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.