MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

KRÓL Błażej

Błażej Król Gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Ur. 9 lutego 1984 roku - Gorzów Wlkp. Założyciel i lider wielu grup muzycznych, w tym m.in.: Kawałek Kulki i UL/KR. Laureat Nagrody im. Janusza Słowika i prestiżowej im. Grzegorza Ciechowskiego.

Debiutował w 2001 roku w formacji Kawałek Kulki. Autor wszystkich tekstów i większości muzyki zespołu. Równolegle współtworzył też inne grupy (m.in. Kamiński i Brożek, Usta Krwawiące Miłością, Król i Projekt Furman), z którymi koncertował także na żywo w rozgłośniach radiowych: PR Radio Szczecin, Radio Pik Bydgoszcz i Radio Roxy FM-Warszawa. Zagrał ponad 200 koncertów, w tym m.in. na uznanych międzynarodowych festiwalach muzycznych OPENER (2009 i 2012 w Gdyni) i OFF Festival (2008 w Mysłowicach i 2012 w Katowicach). Podczas Festiwalu Męskie Granie 2012 jeden z jego utworów (wspólnie i w dowód uznania) zaśpiewała Katarzyna Nosowska. Wielokrotnie zapraszany do tak prestiżowych przedsięwzięć, jak WUJek Festiwal (Warszawski Underground Jazzowy) czy realizacja płyty Gajcy, wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego (2009).

Od 2012 roku współtworzył duet UL/KR, który ma w dorobku płytę pt. UL/KR (2012, Thin Man Records Warszawa). Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W 2014 roku zadebiutował solowym albumem Nielot (Thin Man Records, sygnowanym jako KRÓL), a w 2015 roku ukazała się jego druga płyta pt. Wij (Kayax Production). W tym samym roku uhonorowany został Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego, przyznawaną od 2002 roku młodym twórcom czerpiącym w swej twórczości inspirację z różnych dziedzin sztuki. Nominowany do Paszportów Polityki w kategorii muzyki popularnej za rok 2015. Na początku 2016 roku otrzymał Słowika – nagrodę społeczną przyznawaną przez kapitułę animatorów kultury i artystów gorzowskich. [ Dane na dzień: 26.02.2016 ]

Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Daniel Adamski
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródło: [1] - Rafał Stećków