MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

KOWALSKA Monika

Monika Kowalska Właśc. Monika [Joanna] Kowalska. Animatorka kultury, realizatorka i współautorka filmów dokumentalnych. Ur. 18 lutego 1970 roku - Gorzów. Córka znanego gorzowskiego artysty Bolesława Kowalskiego. Wieloletnia prezes DKF Megaron, założycielka i pierwsza kierowniczka kina 60 krzeseł, a od czerwca 2007 roku dyrektor multipleksu Helios w Gorzowie. Laureatka Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2008), otrzymała też Medal Lubuskiego Animatora Kultury.

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp. (1989) i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1994, Wydział Matematyczny). Ukończyła również studia podyplomowe: w zakresie Zintegrowanej Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Menedżer Kultury na Wyższej Szkole Umiejętności Społecznej w Poznaniu.

Inicjatorka działań artystycznych łączących różne dziedziny sztuki. Autorka programów poetycko-muzycznych (m.in. Noc z kiczem i nie tylko, Piosenki Agnieszki Osieckiej). W latach 1994-2007 prezes gorzowskiego DKF Megaron, a także (w latach 2006-2009) członek rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Za jej kadencji Megaron stał się jednym z najlepszych dyskusyjnych klubów filmowych w Polsce. Pracowała m.in. w Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miasta (Wydział Kultury), była kierowniczką działu filmu w Miejskim Ośrodku Sztuki. Od 2004 roku sama zajmuje się realizacją filmów. Jest współautorką (wraz ze Zbigniewem Sejwą) filmów dokumentalnych: Wspomnienia z miasta L. (2004), Opowieści z miasta G. (2007) i Czerwiak (2008). W 2008 roku oboje zostali uhonorowani Motylem – nagrodą kulturalną (za film Czerwiak opowiadającym o losach gorzowskiego aktora Aleksandra Maciejewskiego). Od 2010 roku jest prezesem Stowarzyszenie Promocji Kultury Kamienica – najstarszego stowarzyszenia zajmującego się kulturą w Gorzowie Wlkp.

Od 2008 roku z jej inicjatywy przy gorzowskim kinie Helios działa Kino Konesera. Od 2011 roku jest koordynatorem projektu Kino Konesera w całej sieci kin Helios w Polsce. [ Dane na dzień: 6.04.2012 ]

Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Zbigniew Sejwa
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - Monika Kowalska; [2] - portal: www.mosart.pl