MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

KORBAN Edward

Edward Korban Działacz społeczny, nauczyciel. Honorowy Obywatel Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Ur. 23 lutego 1937 roku – Chmielowice (woj. kieleckie). Były sekretarz KW PZPR, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp i były prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z Gorzowem związany od 1975 roku.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Myśliborzu (1955), studia pedagogiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza [UAM] w Poznaniu (1960), Studium Nauczycielskie w Szczecinie (1962, kierunek historia) i podyplomowe studia z administracji na UAM w Poznaniu. Przez wiele lat związany z Myśliborzem (obecnie woj. zachodniopomorskie). Był nauczycielem, a później kierownikiem Szkoły Podstawowej w pobliskim Stawie (1955-1973), nauczycielem–metodykiem w Powiatowym Ośrodku Metodycznym w Myśliborzu (1973-1975), a także przez trzy kadencje radnym Powiatowej Rady Narodowej i ławnikiem Sądu Rejonowego. Jest jednym z założycieli Myśliborskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Przyczynił się do powstania wielu placówek kultury, m.in. w Barlinku i Pełczycach.

W 1975 roku został dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Jest jednym z pomysłodawców organizacji m.in.: Krajowego Przeglądu Dorobku Kulturalnego Wsi organizowanego w Przytocznej, Ogólnopolskich Plenerów Tkackich organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych [BWA] w Gorzowie, Gorzowskich Konfrontacji Fotograficznych, Gorzowskich Spotkań Teatralnych, a także powołania Gorzowskiego Towarzystwa Kultury (którego był też prezesem) oraz Obywatelskiego Wojewódzkiego Komitetu Odnowy Pomników Walk i Męczeństwa. Przyczynił się do utworzenie Galerii BWA, remontu zabytkowego spichlerza na Zawarciu i willi Pauckscha zajmowanej przez Grodzki Dom Kultury. W 1988 roku został wybrany sekretarzem KW PZPR w Gorzowie Wlkp. (do 1989 roku).

Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, wciąż aktywny zawodowo. W latach 1998-2014 prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysłodawca powołania jego oddziałów terenowych w Kostrzynie, Skwierzynie, Strzelcach Krajeńskich i Sulęcinie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim OOP (1987), Krzyżem Kawalerskim OOP (1979), Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Gryfa Pomorskiego Za Zasługi dla Pomorza Zachodniego oraz Złotą Honorową Odznaką Za Zasługi dla Województwa Gorzowskiego. Posiada także tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, Motyla - Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2006) i tytuł Seniora Roku 2009. W 2013 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. [ Dane na dzień: 11.08.2014 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródło: "Who is who w Polsce"