MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

GORDON Andrzej

Andrzej Gordon Artysta malarz, plastyk. Jeden z najważniejszych gorzowskich twórców. Ur. 15 grudnia 1945 roku - Bydgoszcz. Zm. 30 września 1992 roku[1] - Gorzów Wlkp. Pochowany został w rodzinnej Bydgoszczy. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W Gorzowie mieszkał i tworzył od 1969 roku. Uznanie zdobył kontrowersyjnymi pracami łączącymi elementy sakralne i erotyczne. Malował również pejzaże i martwą naturę. Uprawiał malarstwo oraz grafikę tuszem i pastelami.

W latach 1964-1970 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoją pierwszą autorską wystawę miał w Gorzowie Wlkp. w 1968 roku (w Muzeum Okręgowym - obecnie Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta). Rok później związał się z miastem na stałe. W 1970 roku uzyskał dyplom z malarstwa (z wyróżnieniem) u prof. Dominika Studnickiego, a specjalizację z grafiki u prof. Andrzeja Rudzińskiego. Swoją twórczość pokazał na ponad 40 indywidualnych wystawach w kraju i za granicą. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i konkursach (liczne nagrody i wyróżnienia). Gorzowianie mogli oglądać jego prace m.in. podczas Salonów Jesiennych (w latach 1972-1992) oraz w 1987 roku w Muzeum Zakładowym ZWCh Stilon - na autorskiej wystawie, uważanej za najważniejszą w jego karierze. Jego dorobek ocenia się na ponad 1 000 obrazów, grafik, pasteli, plakatów (m.in. dla Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie), ilustracji do książek (np. Trafunek nieszczęśliwy Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, wydaną przez Bibliotekę WSP w Zielonej Górze), itp.

Nie przywiązywał wagi do swojej twórczości. Większość obrazów rozdał znajomym. Chociaż żył i tworzył w Gorzowie, to tu pozostawił po sobie najmniejszy dorobek. Niewielkie zbiory posiada Muzeum Lubuskie, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta. Większość jego prac (uznawanych za najwybitniejsze) znajduje się w zbiorach prywatnych, a spora część w Zielonej Górze: kolekcję malarstwa posiada Muzeum Ziemi Lubuskiej, a grafiki są w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (tamże).

W 1976 roku otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 1988 roku Srebrny Krzyż Zasługi. Członek nieformalnej kulturo- i opiniotwórczej grupy znanej jako Stolik numer 1. Andrzej Gordon upamiętniony został tablicą w Alei Gwiazd na Starym Rynku (lipiec 1997). W 2007 roku w serii Kolekcja 750-lecia ukazała się książka Gordon pióra Renaty Ochwat. [ Dane na dzień: 1.07.2011 ]

Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Jerzy Szalbierz
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Przypisy: [1] - Andrzej Gordon zmarł samotnie w swojej pracowni, a jego ciało znaleziono po kilku dniach. Za oficjalną datę zgonu przyjmuje się 30 września (zgodnie z aktem zgonu), chociaż niektóre źródła podają dzień 29 września 1992 roku.

Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - "Kolekcja 750-lecia. Gordon" - Renata Ochwat - 2007; [3] - "Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury" - praca zbiorowa [tam: Krystyna Kamińska] - 2007; [4] - "Nieznane fakty z życia Andrzeja Gordona (1945-1992). Przyczynek do gorzowskiej biografistyki" - Dariusz Rymar (Nadodrzański Rocznik Historyczno-Archiwalny nr 17) - 2010

Powyższe pozycje w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.