MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

GORBAT Robert

Robert Gorbat Dziennikarz i publicysta sportowy. Były prezydent Rotary Club w Gorzowie Wlkp. Ur. 25 marca 1961 roku - Krosno nad Wisłokiem. W latach 1985-2012 dziennikarz (również kierownik) gorzowskiego oddziału "Gazety Lubuskiej". Sprawozdawca kilkudziesięciu imprez rangi mistrzostw świata i Europy, w tym mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 i 2010 roku. W 2012 roku był akredytowany podczas finałów piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie. W Gorzowie mieszka i pracuje od 1985 roku.

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracował z dziennikami "Tempo", "Echo Krakowa" i "Dziennik Polski". Od 1985 roku zatrudniony w gorzowskim oddziale "Gazety Lubuskiej", w którym pracował w dziale terenowym, miejskim i sportowym. W latach 1988-1993 i 1998-2002 był kierownikiem gorzowskiego oddziału tej gazety. Specjalizuje się w sprawozdaniach z meczów siatkówki i piłki nożnej. Dwukrotnie obsługiwał mistrzostwa świata w piłce nożnej: w Niemczech (2006) i RPA (2010) oraz mistrzostwa Europy w 2008 roku (Austria i Szwajcaria). Także mistrzostwa świata i Europy w żużlu, wioślarstwie, kajakarstwie oraz kolarstwie. W 1999 roku był korespondentem "Gazety Lubuskiej" podczas jubileuszu 50-lecia NATO w Waszyngtonie.

Był współpracownikiem "Przeglądu Sportowego", Radia Zachód i Polskiej Agencji Prasowej. Prezes Lubuskiego Oddziału Klubu Dziennikarzy Sportowych i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Od 1995 roku jest członkiem Rotary International, a przez trzy kadencje prezydentem gorzowskiego Rotary Club. Od 2016 roku członek Zarządu ds. Wymiany Młodzieżowej.

Uczestnik mistrzostw Polski dziennikarzy w piłce nożnej (jako reprezentant "Przeglądu Sportowego") i koszykówce (w łączonej drużynie gorzowsko-zielonogórsko-poznańskiej). Prywatnie wielki miłośnik gór. Ukończył kurs pilota krajowych i międzynarodowych wycieczek turystycznych. Odwiedził 20 europejskich krajów, był w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Środkowej. [ Dane na dzień: 24.11.2016 ]

Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródło: [1] - Robert Gorbat