MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

FURMAN Kazimierz

Kazimierz Furman Właśc. Kazimierz [Jan] Furman. Poeta. Również prozaik. Jeden z najbardziej znanych gorzowskich autorów. Członek Związku Literatów Polskich. Ur. 20 maja 1949 roku - Jędrzejewo (okolice Piły). Zm. 14 października 2009 roku - Gorzów Wlkp. Z Gorzowem związany od dzieciństwa.

Uważany za ucznia Zdzisława Morawskiego. Wyróżniał się stylem literackim oraz stylem ubierania się i życia. Należał do poetów zbuntowanych. Debiutował w 1974 roku wierszem w dwutygodniku "Nadodrze". Już w 1976 roku ukazał się jego pierwszy tomik poezji Powrót do osłupienia. Krótko pracował w gorzowskiej Silwanie, ale żył z poezji. Pisał wiersze na konkursy, za które otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie odwoływał się do poezji Różewicza. Sam opisywał swój stosunek do rzeczywistości i otaczającego go świata. Ważne miejsce w jego wierszach odgrywała kobieta i jej rola w życiu - matki czy żony.

Zasłynął jako poeta, ale pisał również nowele i opowiadania, m.in. na konkursy literackie. Wiele z nich publikował w prasie i opracowaniach zbiorowych. W 1996 roku gorzowski fotografik Zenon Kmiecik poświęcił mu wystawę Kazimierz Furman w fotografii Zenona Kmiecika, a w katalogu, obok zdjęć Furmana, znalazły się również jego wiersze. Otrzymał też nagrody kulturalne Prezydenta Gorzowa i Wojewody Gorzowskiego (obie w 1996 roku). W 1998 roku został laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (za Odmienne stany obecności), a w 2000 roku Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Zdzisława Morawskiego. Od 2004 roku należał do Związku Literatów Polskich. Pochowany jest w Zaułku Poetów na cmentarzu komunalnym w Gorzowie.

Publikował na łamach prasy lokalnej oraz uznanych czasopism, jak "Twórczość" i "Tygodnik Kulturalny". Współpracował też m.in. z miesięcznikiem informacyjno-kulturalnym "Arsenał Gorzowski", gdzie miał własną rubrykę pn. Felieton Furmanka. Kilka dni przed śmiercią, za tomik poezji pt. Brzemię, odebrał Motyla - Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Blisko związany z Jazz Clubem Pod Filarami. W połowie lat 90. był rzecznikiem prasowym tego klubu. W 2010 roku powstał Projekt Furman, przygotowany przez grupę gorzowskich muzyków i wykonawców (m.in. Wojtek Potocki [pomysłodawca] z zespołu Żółte Kalendarze, Błażej Król - były członek zespołu Kawałek Kulki, Elżbieta Kuczyńska i Jerzy Duda), na który złożyły się wiersze Kazimierza Furmana w wersji śpiewanej. Część projektu ukazała się na płycie pt. Furman wydanej w 2012 roku. W tym samym roku odbył się też trzydniowy I Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Kazimierza Furmana FurmanKa, zorganizowany przez Akademickie Centrum Kultury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie. Na zdjęciu: Kazimierz Furman w 1996 roku. [ Dane na dzień: 25.05.2012 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - "Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury" - praca zbiorowa [tam: Krystyna Kamińska] - 2007

Pozycje [1] i [2] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.