MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

FILHARMONIA GORZOWSKA

Filharmonia Gorzowska Właśc. Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska. Największa kulturalna inwestycja w historii miasta (ok. 138 mln zł), w skład której wchodzi: główny gmach filharmonii, Zespół Szkół Artystycznych, restauracje, foyer górne i dolne oraz - wybudowany obok filharmonii - parking podziemny dla 400 samochodów. Całość zaprojektowana przez warszawskiego architekta Daniela Frąca.

Sala główna (na 598 miejsc) jest pierwszą w Polsce salą koncertową o zmiennym scenariuszu dźwiękowym. Posiada 15 dwustronnych, mobilnych reflektorów akustycznych, wiszących nad sceną, do pochłaniania i odbijania dźwięku, dyfuzory sceniczne oraz zwieszaną kurtynę akustyczną, stanowiącą - w zależności od potrzeb - tło odbijające lub pochłaniające fale dźwiękowe. Filharmonia posiada też salę kameralną na 100 miejsc i cztery sale do prób (po dwie dla sekcji smyczkowych i dętych).

Całość została wybudowana w latach 2009-2011. Pierwszym dyrektorem filharmonii w latach 2010-2012 był gorzowianin Krzysztof Nowak - były dyrektor programu 2 TVP. We wrześniu 2012 roku zastąpił go Krzysztof Świtalski z Zielonej Góry, który kierował filharmonią do marca 2013 roku. W maju tegoż roku na stanowisko dyrektora naczelnego powołana została gorzowianka Małgorzata Pera – wcześniej dyrektor Biura Promocji Miasta. Pierwszym kierownikiem artystycznym i dyrygentem był Piotr Borkowski (2010-2012). W 2013 roku jego obowiązki przejęła Monika Wolińska. Filharmonia została laureatem nagrody Ale Sztuka! za 2011 rok. W październiku 2016 roku z kierowania filharmonią zrezygnowała M. Pera. Na jej miejsce, jako pełniącą obowiązki, powołano Adrianę Chodarcewicz, a w marcu 2017 roku nowym dyrektorem został Mariusz Wróbel.

W pierwszym roku działalności Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej, założoną i prowadzoną przez P. Borkowskiego, tworzyło 33 etatowych muzyków z Polski, Japonii, Korei, Niemiec, RPA i Włoch. W tym czasie odbyło się 40 koncertów i wystąpiło ponad 700 wykonawców. Filharmonię odwiedziło prawie 70 tys. widzów. W 2012 roku Filharmonia Gorzowska zajęła I miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Budowa Roku 2011, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Inwestycja otrzymała najwyższe oceny spośród 60 budów zrealizowanych w Polsce w 2011 roku. [ Dane na dzień: 21.02.2017 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - magazyn: "Świat Architektury"; [2] - portal: www.archeton.pl; [3] - prasa regionalna: "Gazeta Lubuska"; "66-400.pl"