MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

FIGURA Jan

Jan Figura Pułkownik Wojska Polskiego. Były dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i szef Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp. Ur. 5 grudnia 1952 roku – Dzierżów koło Gorzowa. Zm. 2 lipca 2014 roku – Gorzów.

Absolwent Technikum Budowlanego w Gorzowie (1972) i Wyższej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu (1976). Studiował także w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie (kwatermistrzostwo). W 1976 roku rozpoczął służbę w 4. Łużyckiej Brygadzie Saperów w Gorzowie. Był kwatermistrzem w jednostkach 4. i 5. Dywizji Wojska Polskiego m.in. w Słubicach i Kostrzynie, a także szefem logistyki w 13. Pułku Artylerii. W 1996 roku, po przejściu w stan spoczynku, został szefem Inspektoratu Obrony Cywilnej, a w 2002 roku naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych. Od 2009 roku, po zmianach przepisów w Administracji Samorządowej, został dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego. W 2012 roku awansował do stopnia pułkownika. Był jednym z inicjatorów i głównym realizatorem budowy monitoringu miasta. Jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził masowe i na wielką skalę opryski (nawet z użyciem śmigłowca) przeciwko meszkom i komarom, przyjęte potem w wielu rejonach kraju.

Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Miasta Gorzowa, Złotymi Medalami: Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz za Zasługi dla Obronności Kraju, a także Honorową Odznaką Miasta Kostrzyna. [ Dane na dzień: 10.01.2015 ]

Kazimierz Ligocki / także zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - "Wiadomości Samorządowe"; [2] - "Gazeta Lubuska"