MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

DRECZKA Janusz

Janusz Dreczka Właśc. Janusz [Paweł] Dreczka. Były wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego. Działacz kultury. Ur. 7 stycznia 1958 roku - Gorzów Wlkp. M.in. były doradca premiera Kazimierza Marcinkiewicza i dyrektor Wydziału Zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące i AWF w Gorzowie Wlkp. oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Prawa i Administracji). Pracował w Zespole Szkół Budowlanych i Szkole Podstawowej nr 21 (jako zastępca dyrektora). Pracował w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie jako dyrektor Wydziały Infrastruktury, Wydziału Organizacyjnego i Wydziału Zdrowia oraz jako dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki. Był też dyrektorem Lubuskiego Szpitala Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu. W czerwcu 2015 roku został powołany na stanowisko wiceprezydenta Gorzowa odpowiedzialnego za sprawy społeczne, m.in. edukację, kulturę, sport i pomoc społeczną. Z funkcji zrezygnował w sierpniu 2016 roku.

Pisze i publikuje wiersze (m.in. tomik W cieniu słowa, 1995). Jest wiceprezesem Towarzystwa Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy. W 2007 roku zaangażował się w pozyskanie dla Gorzowa pamiątek po Irenie i Tadeuszu Byrskich - legendarnych reżyserach Teatru im. Juliusza Osterwy. W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Janusza Słowika.

[ strona wymaga uzupełnienia ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - prasa regionalna: "Gazeta Zachodnia"; [2] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007