MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

DOLIŃSKI Robert

Robert Doliński Właśc. Robert [Patryk] Doliński. Rom. Założyciel i prezes gorzowskiego Oddział Związku Romów Polskich. Pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu Romsko-Polskich Dziecięcych Zespołów Taneczno-Wokalnych "Muzyka łagodzi obyczaje". Ur. 4 lutego 1977 roku – Przeźmierowo koło Poznania. W Gorzowie mieszka od 2004 roku.

Pochodzi z rodziny romskich muzyków. Dzieciństwo spędził w Koszalinie. W 2003 roku w Malmö (Szwecja) założył zespół muzyczno-taneczny Romano Drom (Cygańska Droga), z którym koncertował i brał udział w festiwalach muzycznych.

W 2005 roku w Gorzowie został kierownikiem i instruktorem tańca dziecięcego zespołu tanecznego Romani Cierheń (Cygańska Gwiazda). Ukończył kurs "Dziecko w szkole" i uzyskał jedyny w Gorzowie tytuł asystenta edukacji romskiej. Utworzył i prowadził świetlicę środowiskową dla dzieci romskich Ćhavorytko (Dziecko), działającą pierwotnie przy Stowarzyszeniu im. Brata Krystyna (2005), a później w lokalu gorzowskiego Oddziału Związku Romów Polskich, powołanego z jego inicjatywy w 2006 roku. Pomysłodawca utworzenia i nauczyciel klasy dla dzieci romskich przy Szkole Podstawowej nr 1.

W 2008 roku doprowadził do zorganizowania pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Romsko-Polskich Dziecięcych Zespołów Taneczno-Wokalnych "Muzyka łagodzi obyczaje". [ Dane na dzień: 2.09.2013 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


[1] - Robert Doliński; [2] - portal: www.zrp.nets.pl