MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA
GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

ADAMSKI Stanisław

tu również: Łukasz ADAMSKI


Stanisław Adamski Właśc. Stanisław [Bronisław] Adamski. Były piłkarz, napastnik. Obecnie trener II klasy. Ur. 21 marca 1945 roku - Warszawa. Od 1969 roku związany z klubem piłkarskim Stilon Gorzów Wlkp. jako piłkarz, a później jako trener. Współautor największych sukcesów tej drużyny (w sezonie 1980/1981). Trener koordynator przy GOZPN. Wśród talentów, które odkrył, są zawodnicy występujący w najwyższych ligach krajowych, m.in. Dariusz Dudka, Dawid Kucharski, Grzegorz Wojtkowiak (wówczas zawodnicy Celulozy Kostrzyn), Dariusz Jarecki, Piotr Gajewski (Osadnik Myślibórz), Paweł Posmyk, Jacek Paszkowski (Lubuszanin Drezdenko), Robert Gaca, Maciej Truszczyński, Łukasz Adamski (Stilon Gorzów), Marcin Kikut (Pogoń Barlinek), Adrian Napierała (Warta Wawrów) i Łukasz Fabiański (Polonia Słubice). Również trener piłki nożnej kobiet.

Absolwent gorzowskiej Akademii Wychowania Fizycznego (specjalność: piłka nożna). W latach 1968-1975 był nauczycielem wf w Zespole Szkół Budowlanych w Gorzowie Wlkp. Jako trener piłki nożnej zadebiutował w 1975 roku. W Stilonie trenował wszystkie grupy wiekowe: od trampkarzy do seniorów, pierwotnie jako asystent trenera Eugeniusza Ksola, a od 1979 roku jako samodzielny trener drugoligowy. W sezonie 1980/1981 doprowadził drużynę Stilonu do trzeciego miejsca w II lidze i był blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywek. Zwolniony po zakończeniu sezonu. W okresie późniejszym trenował piłkarzy m.in. Stoczniowca Barlinek, Lechii Zielona Góra, Łucznika Strzelce Krajeńskie i Celulozy Kostrzyn. Pracował również jako trener koordynator. Trener żeńskiej drużyny ZTKKF Stilon Gorzów (2008-2011) oraz męskich: Błękitni Dobiegniew (2012) i Kłos Małyszyn (od 2013 roku).

Piłkarską karierę Stanisława Adamskiego kontynuuje jego syn Łukasz Adamski (ur. 30.04.1981 roku w Skwierzynie), który był wychowankiem i w pierwszej połowie lat 90. pomocnikiem Stilonu Gorzów Wlkp. (drużyna młodzieżowa). Ukończył szkołę piłkarską MSP Szamotuły. Do 1996 roku był też piłkarzem Sokoła Pniewy. W latach 1997-2000 grał poza granicami. Odbył staż piłkarski w brazylijskim klubie Atletico Paranaense, a w latach 1999-2000 grał w niemieckim zespole Tasmania 73 Neukölln. Po powrocie do Polski związał się na 3 lata z ówczesnym mistrzem Polski Polonią Warszawa, w barwach której rozegrał 18 spotkań. W latach późniejszych grał m.in. w GKS Bełchatów i Ruchu Chorzów. Obecnie jest zawodnikiem ŁKS Łomża. [ Dane na dzień: 10.10.2014 ]

Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zgłoś poprawki i uzupełnienia: encyklopedia.go@wimbp.gorzow.pl


Źródła: [1] - Stanisław Adamski; [2] - portal: www.zksstilon.republika.pl; [3] - portal: www.stilon.gorzow.pl